Nowy Bookrage

bosman_plama dnia 5 maja, 2015 o 8:57    2 

Po serii rozmaitych eksperymentów i wydawania dzieł wszystkich Grabińskiego po raz kolejny, bo właśnie znaleziono jakieś zapomniane opowiadanie na strychu, Bookrage znów zakwitł fantastyką. I to jak!

Poniekąd znów uderzono klasyką. Do nabycia jest więc “Podróż do wnętrza Ziemi” Verne’a. Ale zaraz obok niej też klasyka, lecz mniej znana – “Arsenał” Marka Oramusa. To powieść hard SF, która kiedyś przetoczyła się przez polską fantastykę pozostawiając niemal wszystkich z otwartymi szeroko ustami. Jedni otwierali je z zachwytu, a inni, bo nie zrozumieli o co chodziło, ale otwierali wszyscy – to prawie fakt. A co jest w powieści? Są obcy, jest kontakt, jest samotny niespecjalnie przystosowany społecznie bohater… “Ślepowidzenie” Wattsa się komuś kojarzy? Może, bo to podobne rejony fantastycznych poszukiwań. Tylko Oramus jest lepszym literatem.

Jest i “młodzik” – Michał Protasiuk ze “Strukturą”. Kolejny fantasta, który nie boi się zadawania pytań, który myśli a równocześnie potrafi pisać. Specjalnie go tu zachwalał nie będę, bo rywalizuję z nim o nagrodę im. Żuławskiego w tym roku, więc nie chcę za bardzo wychwalać dokonań konkurenta.

Jeśli zapłacicie ciut ponad średnią (obecnie ok. 25 złociszy), dostaniecie drugi i trzeci tom trylogii Podrzuckiego Yggdrasill. Pierwszy tom jest w podstawowym pakiecie. Tytuł brzmi, jakby to było fantasy. Ale nie jest. To świetne SF, przygodowe (ucieczki, pościgi, takie tam), ale mocno osadzone naukowo, w świetnym oryginalnym wszechświecie. Całość skonstruowano wedle klasycznych wzorców SF – bohaterowie wędrują i odkrywają tajemnice świata. Podrzucki to nie Dukaj. Czyli rozumie, że w dobrej powieści SF prócz interesującego konceptu i naukowych podstaw powinna trafić się też od czasu do czasu strzelanina.

Dodaj komentarz2 myśli nt. „Nowy Bookrage

Powrót do artykułu