Karol Wielki wkroczy 14 października

iago dnia 4 października, 2014 o 10:45    12 

Będzie się działo!

Paradox właśnie ogłosił datę premiery najnowszego DLC do cieszącej się ogromną popularnością grand strategy Crusader Kings II. Crusader Kings II: Charlemagne zadebiutuje 14 października br. (a więc już za 10 dni!), w cenie 14.99 USD/EUR. Tradycyjnie dostępne będą też mniejsze DLC (portrait packi dla wschodniej i zachodniej Europy oraz paczka z herbami) oraz darmowy patch z poprawkami i zmianami w podstawowej wersji gry (usunięcie dyplomatycznych assassinów jest chyba najważniejszą i najbardziej kontrowersyjną zmianą; w zamian dostajemy nową misję dla spymastera, zwiększającą plot power w danej prowincji).

DLC zaoferuje m.in. możliwość poprowadzenia samego Karola Wielkiego w specjalnie dla niego przygotowanej kampanii (nowe eventy), nowy punkt startu w roku 769, możliwość tworzenia własnych królestw (bez oglądania się na granice de jure, jak to było dotychczas), ulepszoną regencję, lepsze zarządzanie imperiami (wicekrólowie), nowe mechaniki zarządzania wasalami (limity wasali, prawa dotyczące centralizacji itp.), nowe mechaniki dla plemion (zostaną omówione w ostatnim dev diary). Nie wiadomo nic nt. tysiąca słoni ani Secret Bears.

Edit: Ukazało się ostatnie dev diary (link) – o nowych mechanikach dla plemion. Rajuśku, ale to fajne. Po pierwsze – plemiona przestają być feudalne. Po drugie: dotychczasowi wasale nie są już wasalami, ale sprzymierzeńcami uznającymi zwierzchność wodza, którzy mogą, ale nie muszą przysłać wojsko na wojnę swojego wodza. Po trzecie: nowy typ holdingu – tribal, reprezentujący całą prowincję (można mieszać tribalowe i zwykłe holdingi). Po czwarte: pod pewnymi warunkami plemiona przekształcają się albo w państwa feudalne, albo w republiki kupieckie. Po piąte: budynki wojskowe kupuje się za prestiż, nie za kasę. Resztę zmian doczytajcie sobie sami. Jedyne do czego się mógłbym przyczepić, to fakt, że norse pagans będą mieli jeszcze lepiej.

Edit2: Potwierdzono, że zmiany w mechanice plemion będą częścią patcha.

Dodaj komentarz12 myśli nt. „Karol Wielki wkroczy 14 października

    1. Iago Autor tekstu

     @slowman

     Robi. I wymusza aktualizację, żeby uruchomić grę. Kiedyś była możliwość skopiowania foldera (poza Steam) i w ten sposób zabezpieczenia się przed aktualizacjami, ale nie wiem, czy to wciąż działa (i czy będzie działać przy multi).
     Aktualizacja: nadal można skopiować grę poza Steam i ją odpalić (widzi posiadane DLC). Ale nie ma wtedy dostępu do wyszukiwania gier multi via Steam (co zrozumiałe). Pozostaje wtedy vLAN (Hamachi, Tunngle) albo direct IP.

     Jedyne możliwości reversa z poziomu Steama są dla: stanu z patcha 2.0.4, bo następny powodował dodanie Indii i tym samym na 100% psuł rozgrywkę oraz stanu z patcha 1.111 (nie wiem dlaczego akurat ten).

Powrót do artykułu