Jeśli do tej pory nie widzieliście powodu, by kupić konsolę…

bosman_plama dnia 6 czerwca, 2019 o 8:14    2 

…to już go macie. Na PS4 i Xbox wyjdą takie klasyki, że hej!

No dobra, tak naprawdę sam nie jestem pewien co z tą wieścią zrobić. Powtarzam ją za czymś, co nazywa się Tygodnik ABC, dokąd trafiłem przez fejsa, na którym znajomy napisał, że to coś więcej niż remaster, że to okazja do uczestnictwa w kulturze. I to jest ciekawe stanowisko.

Ale o co ta napinka? Otóż Skybound Games wspólnie z Beamdog ogłosiły,  że przenoszą na konsole już nie takiej znowu super nowej generacji Baldursy, Icewind Dale, Nevwwinter Nights i Tormenta! Sto pięćdziesiąt lat po powstaniu tych gier będzie można odpalić je sobie na konsolach. Rany Boskie, jak tym sterować na padzie? No dobra, da się.

I teraz dumam – kupię, nie kupię? I BG2 i ID i P:T mam przecież stale zainstalowane na kompie. Po co mi wersja jeszcze na PS4? No dobra, P:T pewnie kupię, żeby mieć. Wiecie, taki obyczaj smoków. Ale może ów znajomy z fejsa ma rację – nie chodzi o to, żebyśmy, starcy spod pecetowych proporców mogli odpalać stare gry na nowych sprzętach, bo i tak każdy ma w domu schowany na dnie szafy stary laptop z XPekiem, na którym te wszystkie gry pójdą bez cudowania. Chodzi o zapewnienie udziału w kulturze młodym, którzy nie szperają po katalogach GOGa a tytuły tych gier to dla nich jak wzdychanie mojego ojca, że Działa Nawarony to najlepszy film na świecie. Może i tak, powiedzieliby moi siostrzeńcy (bo ja jestem na tyle stary by ów film doceniać), ale jakiś mało kolorowy a bohaterowie nie latają w pelerynach po niebie.

No więc ci właśnie młodzi dostaną okazję nie by po prostu zagrać w grę, ale by uczestniczyć w pewnym doznaniu kulturowym, które ukształtowało ich rodziców oraz ciocie z wujkami. Bo tu mój znajomy z fejsa ma rację. Okrzyki Minska, dylematy Bezimiennego, ważna rola rzepy w kształtowaniu fantastycznego wszechświata itp. itd. nie są częścią jakiejśtam jednostkowej tożsamości, ale wspólnym doświadczeniem pewnego pokolenia. A to czyni je doświadczeniem kulturowym.

Pytanie tylko czy kogokolwiek to obchodzi.

Dodaj komentarz2 myśli nt. „Jeśli do tej pory nie widzieliście powodu, by kupić konsolę…

 1. Tasioros

  Starzy gracze PCtowi, którzy jakimś cudem minęli sie z tymi klasykami (oraz Falloutami 1 i 2) często odbijają się od tych gier, mimo szczerych chęci, a co dopiero młode pokolenie korzystające jedynie z konsol. Jakoś mi się to nie widzi. Nostalgia jakąś tam sprzedaż zapewni, ale sukcesu nie wróżę.

  1. Mnisio

   @Tasioros

   Zgadzam się.
   Target konsol to gracze grający w inne gry niż stare RPG.
   A jeśli ktoś do tej pory chciał zagrać w stare klasyki (a w te to już w ogóle) to mógł już grać chyba na wszystkim, nawet na tosterze jak miał androida, więc wątpię aby ktoś nie grał w takie gry tylko dlatego, że nie ma PC.
   Jedyne co może napędzić sprzedaż tych tytułów to chęć pozbycia się tego starego laptopa. No ale od tego to raczej jest GOG.
   A co do dziedzictwa “kulturowego” w grach, to sądzę, że młodszym powiewa ono kalafiorem. Ja jeszcze na starocie się łapałem, a te co nie to zbadałem po latach (te najciekawsze). Teraz jednak jest taka masa gier, nawet za darmo, że mało komu będzie się chciało użerać z archaicznym sterowaniem, interfejsem i grzebaniem po pomocach, rysowaniem map itp.
   Jedyne wyjątki to chyba tylko jak zagrasz w którąś z kolei część np. heroes 7 i zainteresujesz się starszą ze względu na szum, że kiedyś było lepiej.

Powrót do artykułu