Europa Universalis IV – kozacy w natarciu

Zetsubou-san dnia 16 października, 2015 o 15:21    13 

Dodatek będzie miał swoją premierę pod koniec 2015 r. Wraz z dodatkiem otrzymamy kilka nowych funkcjonalności.

 • Szpiedzy będą mieli możliwość studiować bardziej zaawansowane technologie, w tym namówić mniejsze frakcje do ogłaszania niepodległości.
 • Pojawi się nowa religia, madziarski tengryzm.
 • System posiadłości, będzie możliwość oddania kontroli nad prowincjami lokalnym frakcjom, duchowieństwu , szlachcie i kozakom. Kiedy frakcja sprawująca kontrolę zbyt umocni swoją pozycję, może zacząć spiskować.
 • Możliwość wyrażenia zainteresowania konkretną prowincją.
 • Wyrażanie zdania o naszych sąsiadach.

Dodaj komentarz13 myśli nt. „Europa Universalis IV – kozacy w natarciu

 1. iago

  Paradox jest za grzeczny. Zacytujmy zatem całość – i pisma sułtańskiego, i – przede wszystkim – odpowiedzi:

  “Ja, sułtan, syn Mehmeda, brat Słońca i Księżyca, wnuk i namiestnik Boga, Pan królestw Macedonii, Babilonu, Jerozolimy, Wielkiego i Małego Egiptu, Król nad Królami, Pan nad Panami, znamienity rycerz, niezwyciężony dowódca, niepokonany obrońca miasta Pańskiego, wypełniający wolę samego Boga, nadzieja i uspokojenie dla muzułmanów, budzący przestrach, ale i wielki obrońca chrześcijan — nakazuję wam, Kozakom zaporoskim, poddać się mi dobrowolnie bez żadnego oporu i nie kazać mi się więcej waszymi napaściami przejmować.

  Sułtan turecki Mehmed IV”

  “Zaporoscy Kozacy do sułtana tureckiego!

  Ty, sułtanie, diable turecki, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. […]

  Podpisali: Ataman Koszowy Iwan Sirko ze wszystkimi zaporożcami”

  Edit: eeeee… jednak odpowiedzi nie zacytujemy w całości. Sprawdźcie se w źródłach dlaczego :>

   1. furry

    @aihS

    Ale trzeba by było dać  grze PEGI 18. Księgowi się nie zgodzą.

    EDIT: Ach, tu chodzi o tekst iago 😆

    I jeszcze: na ukraińskiej wiki są cztery wersje tego listu, można próbować czytać, jak się zna rosyjski. Co ciekawe, tylko trzecia wersja jest oznaczona jako niecenzuralna, więc najlepiej zacząć od niej.

     1. furry

      @iago

      Czy zabrzmi to dziwnie, jeśli napiszę, że czytaliśmy to na głos w podstawówce na lekcjach historii? Pewnie siódma klasa podstawówki, jestem za stary na gimnazjum. Serio, pomijając tylko niektóre wyrazy, powszechnie uważane.

      Czytaliśmy też fragmenty “Zapisków oficera Armii Czerwonej” Piaseckiego, tak wiem że to nie jest źródło historyczne.

      1. iago

       @furry

       Trochę zazdraszczam. Ja miałem strasznego pecha do nauczania historii. W podstawówce od 5 do 8 klasy co roku inny nauczyciel i wieczne nadganianie materiału i wiecznie czasu brak na perełki. A w liceum szurnięta histeryczka, dla której historia to były mapy, bitwy, daty i królowie. Dopiero po zakończeniu nauki na spokojnie wziąłem się za historię jako taką, za monografie, analizy, procesy, konsekwencje.

 2. Zwirbaum

  Madziarski Tengryzm? Eeee? Raczej masz na myśli synkretyzm w ramach Tengri. – I nie nowa, tylko dostanie właśnie synkretyzm, bo sama religia była już od 1.12 (nie licząc konwersji z CK 2) ;P Właśnie mówiąc szczerze szykowałem się do zrobienia tłumaczenia dev diary i ogłoszeń. Może jednak zrobię takie bardziej dokładne przedstawienie co wiadomo do tej pory 🙂

  I nie system posiadłości, bo o ile Estates to też są włości/posiadłości, chodzi tutaj ogólnie o stany (Stan pierwszy, drugi, trzeci – inaczej szlachta, kler i stan trzeci). 😉

Powrót do artykułu