MusiałemToPowiedzieć o nadchodzącej Steam Sale

MusialemToPowiedziec dnia 3 czerwca, 2015 o 8:44    27 

Bo zaraz będzie i na prośbę jednego Proktologa czy jak mu tam będzie kilka faktów i plotek. I postaram się nie wrzucać w tekst standardowych memów wielbiących GabeNa. Nudne i ostatnie kilka wyprzedaży mocno ochłodziły mój stosunek do niego, bo już nie rozrzuca -75% na lewo i prawo.

Zaczęło się od plotkoprzecieku na rosyjskim facebooko-podobnym tworze. Napisano tam, że 11 czerwca o 20:00 zacznie się wyprzedaż na Steamie, nowe oferty będą się pojawiać do 20ego, potem będzie powtórka najlepszych hitów sprzedażowych i skończy się 22 czerwca. U nas będzie to godzinę wcześniej, o 19 – wtedy Steam zdechnie. Rzecz jasna, to była tylko plotka, ale trochę ponad 24 godziny temu uzyskała one bardzo porządne potwierdzenie.

summer_sale_1Na Steamie pojawiły się “Mysterious Cards”. Na dzień dzisiejszy można je otrzymać na dwa sposoby: złożyć odznakę – wtedy dostaje się kartę zamiast kuponu zniżkowego – albo kupić na rynku. Kart jest dziesięć, na razie są tylko oznakowane liczbami od 1 do 10. Nie da się z nimi nic zrobić poza wrzucaniem na rynek czy wymianami między sobą. Ttrzeba czekać na rozpoczęcie Wyprzedaży, kiedy to przestaną być Tajemnicze.

summer_sale_2Wraz z pojawieniem się Kart zaczęły się plotki i domysły “co się będzie działo”. Na razie nie ma żadnej Aukcji, tak jak była pół roku temu w czasie Zimówki. Jako że nie da się nic zrobić z kartami podejrzewa się, że wróci do nas jakiś ciekawszy Wyprzedażowy Event, gdzie za robienie odznak coś się dostawało. Pytanie, czy będzie to zeszłoroczny “wyścig” po gry, czy może któryś z jeszcze starszych Eventów (crafting daje itemki do gier F2P albo “bileciki”, które można było wymieniać na nagrody – w większości jakieś małe, czasem ekskluzywne dla wyprzedaży DLC).

Ludzie też zaczęli kombinować, co takiego może się kryć za Tajemniczymi Kartami. Już zauważono, ze liczby napisane są rozpikslowanym stylem, więc domysły są, że wyprzedaż będzie podporządkowana indykom. Niektórzy podejrzewają nawet, że Valve ma zamiar wprowadzić ponownie płatne mody. Rzecz jasna to plotki i tak naprawdę poza Valve nikt nic nie wie.

summer_sale_5

Czy coś takiego wróci? Jeden GabeN wie.

A teraz, najważniejsze pytanie: “czy można mieć z tego kokosy”. Odpowiedź: raczej nie. Ale można mieć z tego kilka euro na jakieś indyki, pod warunkiem, że Valve zrobi jakiś porządny Event. Na dzień dzisiejszy jest tylko poważne podejrzenie, że coś się będzie działo. Jeżeli będzie rozdawnictwo itemków do TF2 i Doty2 i innych F2P, to cena Mysterious Cards pierwszego dnia wzrośnie tak, że będzie się opłacało robić odznaki. A jakby dodali możliwość wydropienia unikalnego noża do CSGO, to cena kart w ogóle by poszła niebotycznie w górę. Ale jak Event będzie słaby, to cena kart w pierwszych godzinach albo w ogóle się nie ruszy, albo nawet zacznie szybko iść w dół.

Jeżeli zaś lubimy robić odznaki i na kasie trochę mniej nam zależy – najlepiej poczekać na pierwszy dzień wyprzedaży i wtedy zacząć ewentualne masowe tworzenie. Jak Event byłby słaby, to szybko sprzedawać, jak dobry, to można poczekać z kilka godzin, bo cena kart powinna pójść w górę.

summer_sale_3Bardzo ważna wiadomość na koniec. Valve wprowadziło jakiś czas temu zabezpieczenie przeciwko oszustom polegające na tym, że nowo zakupione itemki przez tydzień są niewymienialne ani niesprzedawalne. I co gorsza w przypadku kart, ten “tag” przechodzi na wszystkie rzeczy, które dostajemy w momencie stworzenia odznaki. Tak więc jeżeli myślisz o uzupełnieniu kilku odznak tak, że koszt nowo zakupionych kart pokryje Karta Wyprzedażowa, to mniej więcej dziś musisz kupić te karty po to, żeby móc sprzedać tak wytworzone Tajemnicze Karty akurat w dniu wyprzedaży. Podobny limit dotyczy także kluczy, więc jak ktoś ma zamiar za pomocą kluczy kupować gry (mimo totalnej blokady Tanich Regionów ponoć wciąż można zaoszczędzić jakieś 10-20% robiąc deale z Japończykami) to raczej trzeba się w nie zaopatrzyć już teraz.

summer_sale_4A za tydzień spróbuje wrzucić kilka starych, ale wciąż aktualnych obrazków jak należy się zachowywać w czasie wyprzedaży.

Można rzec, że dzisiaj piątek. W co gramy?

Edyta: Tak mi się przypomniało, że można przypomnieć regularnym czytelnikiem gikza, za https://www.gikz.pl/artykuly/musialemtopowiedziec-o-steam-market : “Levele przydają się też z innego powodu. W czasie ostatnich Wielkich Wyprzy pojawiła się możliwość głosowania co kilka godzin na grę, która dostanie zniżkę. Co każde 3. głosowanie dostawało się Kartę Wyprzedażową, ale trzeba było spełnić jeden dodatkowy warunek – mieć odpowiednio wysoki „Steam Level”, w czasie ostatniej Wyprzedaży wymagane było osiągnięcie 8 poziomu (aka 800 expów). Przy czym nie oznacza to, że trzeba zrobić 8 odznak – poziomy dostaje się za posiadanie gier (w bardzo dużym przybliżeniu, 90 gier na 100 expów), za uczestnictwo w poprzednich wyprzedażach, jest też możliwość zdobycia 200expów za wykonanie 22 zadań typu „zrób screenshota, napisz coś u znajomego, użyj emotki”, expy wpadają także za samo posiadanie konta na Steamie.”

Jeżeli ktoś nie ma tego 8 poziomu, to teraz jest dobry moment by kupić te kilka zestawów kart z CSGO (jak będą potrzebne bezpośrednie linki, proszę o odpowiedni komentarz, to dla leniwca odpowiem w komentarzu) – wyjdzie nam około 30 centów per zestaw 5 kart, a powinno się nawet udać jak zrobi się zamówienie po 5 centow za kartę i wyjdzie 25 centów – w sumie od 1.25 to 1.50. Robiąc odznaki dostaniemy Mysterious Cards, które raczej będzie można sprzedać za tydzień za jakieś 15 centów dla nas per karta – to już 90 centów. W czasie wyprzedaży POWINNY być dropowane kolejne karty, które raczej poniżej 10 centów nie zejdą, więc do całe poniesione koszty zostaną zwrócone, a potem już tylko po kilkanaście centów zysku dla nas.

Dodaj komentarz27 myśli nt. „MusiałemToPowiedzieć o nadchodzącej Steam Sale

 1. bosman_plama

  A propos wyprzedaży – mam na zbyciu jeden bilecior na poniedziałkowy koncert Faith No More w Krakowie. Miejsce niezłe, blisko sceny, ale siedzące. W tej chwili nie pamiętam numeru:).
  Ktoś jest chętny?
  Popołudniem wystawię na jakimś allegro albo co.

 2. Probabilistyk

  Dzięki MTP! Z tym startem 11.06 to upewniam się coraz bardziej, bo wszystkie zniżki na gry jakie mi wpadają w postaci kuponów mają datę max 11.06 (nawet świeże kupony) 😉

  No i szybko trzeba ogarnąć trochę kluczy by mieć za co e-parówe przedłużać 😀

 3. emperorkaligula

  nie wiem co to te odznaki i co to te cardsy – w dupie to mam. na sale’u interesi mnie w sumie tylko jakas przecena bety grim dawna i może jakieś finale do kolekcji – zagrałbym jeszcze raz “jak człowiek” na master race i acziwkami 😀

  tak to mam w co grać na długie miesiące do przodu.

Powrót do artykułu