Wielki Sułtanat Malakki; EUIV: Mandate of Heaven, EUIV: Third Rome

fl0dA dnia 16 czerwca, 2017 o 12:47    25 


Sułtan Malakki  do cesarza kitajskiego!

Ty, cesarzu, diable kitajski, przeklętego diabła bracie i towarzyszu, samego Lucyfera sekretarzu. Jaki z ciebie do diabła rycerz, jeśli nie umiesz gołą dupą jeża zabić. Twoje wojsko zjada czarcie gówno. Nie będziesz ty, sukin ty synu, synów Allaha ziemi pod sobą mieć, walczyć będziemy z tobą ziemią i wodą, kurwa twoja mać. Twoja matka była chomikiem, a ojciec śmierdział skisłymi Jagodami. Pluję generalnie w twoim kierunku.

 

140lat wcześniej

Historia Wielkiego Sułtanatu Malakki, piórem anonimowym spisana.

 Był 802 rok od czasu wielkiej Hidżry gdy musieliśmy uciekać z ziem żyznej Sumatry i udać się w to niespokojne i nieprzyjazne miejsce na północ od cieśniny. Zagospodarowanie się zajęło naszemu ludowi kilkanaście lat, w czasie których Wielki Allah pobłogosławił nas darem pokoju. Nasi zwiadowcy i liczni kupcy jacy przybywali nad cieśninę przynosili jednak wciąż niepokojące wieści o wielkim Cesarstwie Pogańskim które wciąż i wciąż powiększało swoje granice w każdym kierunku. W 842 r. przybyli i po nas. Dali nam jednak ultimatum. Zostaniemy ich poddanymi, w zamian za roczny trybut w gotowiźnie lub sile militarnej, administracyjnej bądź dyplomatycznej. Mądry był nasz sułtan Muzaffar Shah. Niech Allah ma go w opiece. Zgodził się na ten iście szatański układ.

Zaczął jednak planować wielki Jihad, który miał przetrwać jego, jego syna i dalsze pokolenia. Wielki Sułtan Muzaffar Shah ugiął kolana przed pogańskim kitajskim władcą i Malakka płaciła mu trybut. Wszystkie ościenne państwa płaciły mu trybut. Dopóki rokrocznie karawany z trybutem docierały do pogan, dopóty Sułtan zachowywał autonomię na swym terytorium. Co więcej, mógł zdobywać inne pogańskie państwa ościenne, nie wzbudzając podejrzliwości pogańskiego suwerena.

eu4_140

Cesarz był wszakże potężny. By go obalić miriady miriad dzielnych synów Allaha musiałby oddać swoje życie. Mijały lata, Sułatanat Malakki rósł w siłę, wkrótce podporządkował sobie całą Sumatrę, Jawę, Celebes i inne mniejsze wyspy, były to głównie pogańskie ziemie politeistów. Allah błogosławił naszemu Jihadowi. Jednocześnie wielcy i mądrzy władcy rozbudowywali flotę handlową, sprawiając, że bogactwo tych ziem zostawało w skarbcu Sułtana. Nasza flota handlowa była najwspanialsza na świecie.

Cały archipelag wysp był pod naszym panowaniem. Trybut rokrocznie wpływał do skarbca pogańskiego cesarza. Gdy skończyły się do podbicia ziemie na południu, wielki sułtan Mahmud Shah zwrócił swoje mądre oblicze na północ, na wielkie i bogate ziemie Khmerów. Allah po raz kolejny pobłogosławił ten Jihad. Odnieśliśmy wielkie zwycięstwo. Jednocześnie oświecony przez Boga sułtan wysyłał liczne poselstwa do Indii i do Szogunatu Japonii i poprawiał nasze relacje szykując grunt do wielkiej koalicji, która miała powstać prawie sto lat później. Nasi marynarze byli niezwykle dzielnymi ludźmi, Odkryli nowy Kontynent na południe od Sumatry, gdzie znaleźli dziwne zwierzęta, które nosiły swoje potomstwo w torbach na brzuchu. Popłynęli również na wschód, gdzie odkryli ogromny kontynent, w którym były niezliczone ilości złota, które to od tej pory zasilało nasz skarbiec.

Trybut wciąż płynął, pogański Cesarz wciąż nie zauważał naszego wielkiego dzieła. Rozprawiał się po kolei ze wszystkimi wrogami i sąsiadami. Nawet legendarne Mandżurskie Banery padały przed potęgą tego pogańskiego pomiotu. Nawet potężne Perskie armie wspierane przez Błogosławionego przez Allaha Sułtana Osmańskiego nie potrafiły skruszył murów twierdz kitajskich, a po każdej zniszczonej kitajskiej armii przybywała kolejna i tak bez końca. Zaczął niezwykle trwożyć się Wiele oświecony Sułtan, czy plan który uknuł jego prapradziad powiedzie się. Gromadził wszystkie siły, sprowadzał najlepszych dowódców i naukowców by zdobyć przewagę na każdym polu rywalizacji.

eu4_123

Sto czterdzieści lat po przyjęciu Ultimatum, wielka koalicja złożona z Wielkich Mogołów, którzy wyznawali również Jedynego Prawdziwego Boga oraz pogańskiego Szoguna, który dosyć miał kitjaskiego panowania wypowiedziała wojnę, a deklaracja wojenna szybko stała się sławna na całym znanym świecie. Wielki chaos wdał się na kitajski tron. Wielki Jihad stał się faktem. Nasze dzielne wojska pod przywództwem największych światowych generałów raz za razem wygrywały potyczki. Znaczyliśmy nasz wielki marsz krwią i ogniem, nie oszczędzaliśmy nikogo a Bóg był z nami. Wiele lat zajęło to wielkie dzieło. Dopiero 30 lat później otrzymaliśmy wiadomość od pogańskiego pomiotu. Chciał paktować. Wielki Sułtan Parasmewara VII, przyjął z rąk kitajskiego posła kapitulację. Ta ogromna porażka odbiła się wielkim echem w całym pogańskim cesarstwie. Kolejni władcy podnosili głowy i wypowiadali swoje posłuszeństwo. Jeden po drugim kolejne fragmenty ziem odrywały się, z wydawałoby się niezniszczalnego, cesarstwa. Wykrwawione wojska kitajskie nie były w stanie sprostać naporowi niezadowolenia. Lata ciemiężenia się skończyły.

Jest 1111 rok. Dziś Wielki Sułtanat Malakki obejmuje swym posiadaniem cały Muzułmański świat. Każdy pogański naród drży w posadach na samą myśl o marszu naszej armii. Podbiliśmy i skolonizowaliśmy ziemie na nowych nieznanych kontynentach. Nasze skarbce są pełne gotówki, nasi obywatele są syci i szanowani. Wielki Sułtanie Muzaffarze Shah, zaiste wielki był to plan który w swej bezbrzeżnej mądrości obmyśliłeś. Okazałeś się twardy, gdzie wielu okazało miękkość. Byłeś jak trzcina na silnym wietrze, a teraz twoje wnuki stały się panami świata. Byłeś wielkim władcą i na trwałe zmieniłeś oblicze świata.

eu4_14

 POSŁOWIE

Na wstępie chciałem przeprosić za ogromną obsuwę w publikacji wszelakich moich tekstów.Stało się to wiadomo z jakich powodów. Opis miał wyglądać zupełnie inaczej, jednak chciałem wynagrodzić Wam ten czas oczekiwania. Na szybko zmiany z dwóch ostatnich DLC

Mandate of Heaven:

– Wprowadzono mechanizm Epok. Są cztery. Każda z nich ma swoje własne cele, za których wykonanie są punkty, jak nazbieramy odpowiednią ilość to możemy odblokować dodatkowe modyfikatory dla naszego państwa (siła handlu, morale, lepsi misjonarze etc.)

– Cesarstwo Chińskie to teraz nie chłopiec do bicia, tylko prawdziwy bad-ass. Zarządzając niebiańskim mandatem za pomocą edyktów. Trochę na wzór Rzeszy ale znacznie, znacznie mocniejsze. Dobre państwo do nauki gry, bo mało kto jest w stanie podskoczyć.

– Niebiański może zhołdować przyległe tereny na zasadzie trybutariów. To tacy troche wasale, którzy co rok opłacają trybut w pieniądzu albo punktach DYP,MIL,ADM. Trybutariusze mogą walczyć między sobą.

– Nowy Mechanizm Daimyo w Japonii. Szogunem jest ten, kto ma Kioto, reszta to jego poddani.

-Mandżuria dostała dostęp do elitarnych jednostek (Manchu Banners). Są mocniejsze niż zwykłe regimenty.

-Dyplomatyczne Makro. Można zlecić AI zarządzanie dyplomatami. Najbardziej użyteczny ficzer!

– Nowa mechanika Konfucjanizmu. Modyfikator Harmonii, za nawracanie pogan dostajemy kary. Możemy jednak sharmonizować się z innymi religiami. Długotrwały proces.

Moim zdaniem, dodatek wart zakupienia. Ciekawe nowe mechaniki Epok. Dyplomatyczne Makro. Sprawia że gra w Indochinach jest niezwykle interesująca. Miło zdetronizować kitajców na tronie!

Co do Third Rome to mam niezwykle mieszane uczucia i ciężko mi polecić ten dodatek za jego pełną cenę (9.99€). Wprowadza niewiele nowości. Sama nazwa Immersion pack, już o tym nam mówi. Niewiele znaczące drobnostki dotyczące Państwa Moskiewskiego i Rosji. Ikony dla religii Prawosławnych kupowane za autorytet patriarchalny. Jedyną interesującą nowiną jest możliwość praktycznie darmowej, aczkolwiek powolnej, kolonizacji Syberii. Wystarczy jeden klik i ziemie syberyjskie co miesiąc dostają od 5 do 15 nowych kolonistów. Nie trzeba już marnować kolonistów na pierdoły. Spokojnie można odpuścić kupno dodatku i poczekać na -50% wyprzedaż. Niewiele więcej mogę wam o nim powiedzieć, bo niewiele jest tu w ogóle do powiedzenia.

PS. Z uwagi, że mój PC po aktualizacji do Curators Update wyzionął ducha, wszystkie screeny pochodzą z dzienników dewelopera.

Dodaj komentarz25 myśli nt. „Wielki Sułtanat Malakki; EUIV: Mandate of Heaven, EUIV: Third Rome

 1. brum75 Czytelnik pierwszej klasy

  Obśmiałem się jak norka. Malajska. Z kokosami. No ale ad rem. Nie wiem jaka mokra lafirynda przekazała miecz i władzę sułtanowi Muzzafarowi ale widać że dobra to była inwestycja. A spokojne planowanie, realizowanie planu i czekanie na właściwy moment sprawi że myśli wielkiego Sun-Tzu można wykorzystać przeciwko jego własnym rodakom.
  I ogarnij w końcu strimowanie, popatrzyłbym! 😉

  1. fl0dA Autor tekstu

   @Cayden Cailean

   Nie dziwie się. Do tej pory te DLC miały trochę contentu można było jakoś je obronić. A “third rome” wyceniony jest na 10€ a są tam 4 nowe przyciski dla Rosji. Jakby to dali za 5€ to by jeszcze jakoś uszło.

   Poza tym dźwignęli ceny DLCków żeby obniżyć je na czas letniej wyprzedaży.

   1. maladict

    @fl0dA

    E tam. bicie piany i tyle. Dodatki owszem wartościowe (szczególnie ostrzę sobie zęby na diplomatic macrobuilder), ale cena faktycznie wysoka. co zatem robię? Czekam cierpliwie na obniżkę. Na litość boską, DLC-ki do EUIV nie są artykułem pierwszej potrzeby. Tyle lat obchodziłem się bez niech, wytrzymam jeszcze trochę. Kupię kiedy krzywa podaży przetnie się z krzywą popytu, if you know what I mean. A wśród negatywnych opinii z łatwością można znaleźć bardziej ‘abusive’.
    Anyway, dzięki za reckę, łatwiej będzie mi podjąć decyzję.
    Czy Paradox się już oficjalnie wypowiedział co do ‘afery’?

 2. Pryka

  Wincyj kur*a wincyj! 😀 Świetnie się to czytało.

  Co do The Third Rome, mam już kupione. Wziąłem na premierę. I zaczynam się trochę bać nowej polityki dlc która już teraz była agresywna. Jak zaczną wypuszczać te Immersion Packi do każdej większej nacji, to jest podłoże na dziesiątki płatnych updejtów w tym stylu.

  Ps. Tutaj wspomniany shitstorm za próbę “cenzury” recenzji steam – https://forum.paradoxplaza.com/forum/index.php?threads/paradox-censoring-negative-reviews.1029620/

  Cenzurę dałem w cudzysłów bo developerzy nie mogą usuwać recenzji, mogą je tylko oflagować na 3 różne sposoby, społeczność będzie je widziała mimo wszystko.

    1. Fantus

     @aihS

     Takie akcje są godne politowania. 9 na 10 obecnie “bojkotujących” poleci z wywalonym jęzorem preorderować RDR 2, a ten dziesiąty i tak by nie kupił z niezależnych powodów (np. nie gra w gry)

     A Rockstar głupi nie jest i wersja PC będzie. Pięknie się zorientowali, że można długofalowo doić fanów niczym Siergiej Bubka. Będzie next gen, potem last gen, a potem PC, i tak co roku. Niektórzy podobno mają trzy kopie GTA na przykład… 🙂

     Ale Ty to wszystko wiesz, także tego…

     1. aryman222

      @Fantus

      Otóż to – wszyscy którzy teraz piszą te negatywne recenzje GTA V muszą mieć grę kupioną. Czyli już raz zgodzili się na bycie potraktowanym jak klient drugiej kategorii, skoro mimo wszystko dokonali zakupu. Niby dlaczego zatem ktoś ma się liczyć z ich zdaniem? Takich można traktować per noga a i tak karnie kupią RDR2 rok po premierze wersji konsolowej. Z drugiej strony są tacy jak ja – którzy nigdy nie wydadzą już dolara na grę Rockstaru – z nimi też nie muszą się liczyć, bo tych klientów już dawno stracili. Tak czy inaczej – Rockstar nie musi robić nic 🙁

 3. Zwirbaum

  Dobrze się czyta, ale mam parę drobnych, czepialskich zastrzeżeń:

  “a ojciec śmierdział skisłymi Jagodami”. – Znaczy śmierdział skisłymi kobietami o imieniu Jagoda? Czy może jednak chodzi o zwykłe jagódki? Bo jeśli tak, to wtedy raczej chyba z małej litery? 😉

  “Nawet legendarne Mandżurskie Banery padały przed potęgą tego pogańskiego pomiotu” – Znaczy legendarne mandżurskie reklamy/powierzchnie reklamowe? 😉 Jeśli chodzi o bannery, to to po prostu ładnie się tłumaczy na chorągwie 😉 – https://pl.wikipedia.org/wiki/Osiem_Chor%C4%85gwi

  “Nawet potężne Perskie armie wspierane przez Błogosławionego przez Allaha Sułtana Osmańskiego nie potrafiły skruszył murów twierdz kitajskich, a po każdej zniszczonej kitajskiej armii przybywała kolejna i tak bez końca.” – nie potrafiły skruszyć*, no i można by uniknąć kitajskiej np. przez zastąpienie diabelską, samego diabła itd. Oraz już totalne czepialstwo to – mam pewne podejrzenie że Persowie byliby opisani niezbyt korzystnie (Szyici nie mieli najlepszej prasy u sunnitów i vice versa.

  Z mechanik nie wspomniałeś o szintoizmie – izolacjonizm. Trybutariusze mogą dostarczać też manpower. Epoki są dostępne dla wszystkich (dodatek czy brak, nie ma znaczenia), cele i zdolności z nich są dla posiadaczy dodatku. Zapomniałeś też wspomnieć o edyktach 😉
  Czepialstwo mode ponownie – poprawny zapis/wymowa po polsku to siogun, szogun to fonetyczny zapis angielskiej wymowy słowa. Jeśli chcę się być hiper poprawnym, można korzystać z 将軍 albo żeby nie uniknąć problemu niezrozumienia – shōgun 🙂

  Z Third Rome – siberian frontier, nie jest powolną kolonizacją, jest to właśnie bardzo szybka kolonizacja, zwłaszcza na wczesnym etapie gry. 60-180 rocznie kolonistów to całkiem, całkiem sporo. No i brak kosztów utrzymania też swoje robi.
  🙂
  Co do – kwestii poruszonych w komentarzach, tutaj wystąpię jako częściowy adwokat diabła (tj. Paradoxu)
  1. Third Rome owszem mechanicznie nie wprowadza aż tak wiele (3 guziki zdolności rosyjskich, fabricate claim on area, siberian frontier, icons, consecrate metropolitans – czyli 7 przycisków do nacisnięcia), ale też daje ok. 40 eventów oraz daje też nowe modele jednostek + portretów dla rosyjskich doradców, czyli odpowiednik content packa, które na ogół chodzą po około 6.99$/Ojrodukatów (jeśli mnie pamięć nie myli). Czyli sama mechanika + eventy wychodzą za 3 $/Ojro dukaty. Co więcej Third Rome prawie idealnie wpasowuje się w DLC, które jeśli ktoś nie zamierza grać Rosją i spółką, można kompletnie zostawić na kiedy indziej. Jedyna mechanika, która ma szerszy efekt to ikony dla prawosławia i metropolie, ale państw prawosławnych jest jak na lekarstwo akurat, i tu się dużo nie traci.

  2. Co do podniesienia cen, to z tego co pamiętam nas, płacących eurodukatami i dukatami amerykańskimi podwyżka nie objęła. Tak jak był Mandate of Heaven na 20$ tak jest dalej. Tłumaczyli to zmianami kursu walut, zwiększeniem siły nabywczej itd. Na ile to jest prawda a na ile sięgnięcie po kasę, tego nie wiem. W każdym razie, my tu jesteśmy bez zmian.

  3. W kwestii ‘cenzury’ to warto prześledzić cały wątek forumowy podrzucony przez Prykę, a nie tylko przeczytać pierwszy post, żeby mieć trochę szersze pojęcie w tej kwestii (zaznaczyć można też dev posts only, żeby zobaczyć wypowiedzi członków PDX/PDS). W skrócie – najprawdopodniej pomylili się, i miało zostać oflagowane jako off-topic, a nie abusive. Dlaczego off-topic? Bo opis tego wszystkiego wygląda jak zwykły event do EU IV, więc dla osób nie mających kontaktu z grą wcześniej, nie do końca wiedzą o co chodzi. Czy to jest słuszne? Czy powinni tak to oflagowywać? To już inna kwestia.

  Howgh 😉

   1. Zwirbaum

    @maladict

    Z jednej strony tak, ale z drugiej spora część mechanik teraz jest podpięta pod epoki.

    Absolutyzm? Epoka Absolutyzmu i Rewolucji. Katastrofy (Disastery), eventy itd. są też podpięte teraz pod epoki. Centra Reformacji, Krucjaty, Ekskomunika, Wojna ’30 letnia’ itd. też są podpięte pod odpowiednie epoki. Więc to nie jest w 100% tylko taki banerek 😉

    Ale faktycznie sporo część widocznego mięska epok jest związana z dodatkiem 😉

 4. Scorpic

  Początek recenzji naprawdę wspaniały … i aż żal że dalsza, bardziej merytoryczna część tak szybcikiem popędziła ku końcowi 🙁 Tak jakby biustem pomachać przed oczyma, a potem szybko uciec … tak się robić nie powinno … ;-(

Powrót do artykułu