Ciepły (wciąż) chlebek – Crusader Kings 2: Way of Life

maladict dnia 26 grudnia, 2014 o 20:30    38 

Jak słusznie kolega brum zauważył, dobre gry się nie starzeją, a prawdziwy gik na datę premiery patrzy z małą uwagą. No chyba, że to tytuł AAA, który trzeba ukończyć póki jeszcze da się go opchnąć na allegro. A Crusader Kings 2 grą AAA nie są (chyba, że popatrzymy na cenę).

O tym jednak jak rozpoznajemy grę AAA i do jakiej kategorii należą gry pokroju CK2 będziemy dyskutować wkrótce, przy okazji Wielkich Derbów. Póki co skupmy się na ostatnim dodatku do najlepszego symulatora kazirodztwa i eugeniki. Bo wiecie. Immersja! Role-playing!! Skupienie!!! EventyZdarzenia!!!!

To wszystko już jutro, w tym miejscu, koło południa. Choć nie wiem jeszcze czyjego. Ale zaglądajcie tutaj, a czas oczekiwania umili wam Frank.

Bo Frank jest dobry na wszystko. No może za wyjątkiem kredytów.

Zanim zaczniemy, krótka informacja czego można się spodziewać. Dodatek ‘Way of life’ jest ‘pomniejszym’ dodatkiem i jedyna zmiana jaką wnosi są Skupienia, które:

– dają natychmiastowy bonus do cechy

– odblokowują ciąg zdarzeń korespondujących ze Skupieniem

– mogą dać lifestyle trait lub też cechę charakteru wynikającą ze stylu życia (Zwir, czekam na lepszą propozycję)

Kiedy używamy dodatku nie jest możliwe podnoszenie cech przez Ambicje.

Zwyczajowy darmowy patch proćz paru rzeczy dla moderów daje nam tylko to, że cała dyplomacja z postacią mieści się teraz pod PPM na jej portrecie. Adekwatny obrazek wkrótce, jak tylko odpalę grę.

krolowa

Oto, na przykładzie Wyszesławy omówimy sobie szybko zmiany. Zauważcie, że zniknęła ikonka dyplomacji spod portretu i gwizdka do obserwowania. Po kliknięciu PPM otrzymujemy powyższe menu dyplomacji z trzema dodatkowymi ikonkami powyżej. Od lewej, są to ‘Go to location’ (przydatne), ‘Toggle special interest’ i ‘Explore Character Opinions’. W prawym górnym rogu można dostrzec ikonkę alertu dla naszego władcy – Bolesława Śmiałego, przypominającą o możliwym Skupieniu. Przejdźmy zatem do clou.

fokus

Ikonka Ambicji i Skupienia są teraz nad Cechami. Jak wspominałem, mamy do wyboru dziesięć możliwości. Jako, że Bolesław jest pierwszym władcą w mojej grze, wybierzemy mu Rządzenie, żeby mógł stworzyć podwaliny pod mocne i suwerenne państwo, które jego potomkowie błyskawicznie roztrwonią. Rządzenie daje +3 do Cechy Rządzenie i jego jedynym wymaganiem jest to by władca nie był uwięziony w loszku.

Nie pamiętam czy to było wcześniej, chyba nie, ale dodatkowo na karcie postaci mamy wyszczególnione parę informacji o niej. Wielkość posiadłości, ilość wasali (było to wcześniej?), ilość wojsk, Dukaty, Prestiż, Pobożność. Oczywiście w naszym przypadku mamy to wciąż na ekranie, ale w przypadku innych daje nam to garść użytecznych informacji.

Ale może już czas zacząć grę, bo Skupienie wybranie, Ambicja wybrana (nie da się podnosić cech, więc chcemy syna), doradcy strategicznie rozstawieni po mapie, pierwszy oddział retinues (Geee, cały czas zapominam na jaką wersjęsię w końcu zdecydowaliśmy. Drużyna?) utworzony. Puśćmy zatem czas i w oczekiwaniu na Zdarzenia możemy planować.

Pierwsze i najważniejsze to oczywiście mieć dziedzica innego niż nasz brat Władysław. Władysław jest koszmarem każdego gracza w CK2. Na szczęście jest chorowity i jest spora szansa, że zejdzie zanim dorobi się potomstwa.

Wlad 1

A jak nie to zawsze można mu w tym pomóc, choć niechętnie, boć ręce dobrego władcy nie powinny się plamić braterską krwią.

Wlad2

Oczywiście możemy też po prostu poczekać na naszego własnego syna-dziedzica, ale to zawsze dla Mazowsza lepiej gdy jest w naszych rękach niż władysławowych.

Ale celem nadrzędznym, ponadpokoleniowym jest utworzenie Imperium Wendyjskiego, boć to dobrze być cysorzem. Dla niewtajemniczonych – Imperium Wendyjskie wygląda tak:

wendia

Czyli czeka nas mnóstwo podbijania Pomorza (jednego, drugiego i trzeciego), Litwy, Rusi i okolic. Oczywiście nie musimy trzymać się granic de jure. Możemy wszak stworzyć własne Imperium z tego co mamy.

Empire

Pod warunkiem, oczywiście, że mamy 8000 Prestiżu, 1000 Dukatów i trzy tytuły królewskie lub 180 lenn. Czyli w sumie podobne wymagania.

Kurtka na wacie, kurtka na wacie, chcieliście Zdarzeń, no to je macie.

zdarz1

Zdarzenie z gatunku tych prostych – masz dwóch wasali, musisz wybrać czy zadowolić jednego, drugiego czy obu. W tym przypadku ‘obu’ będzie kosztować 50D. A ponieważ taką kasę można wydać na pożyteczniejsze rzeczy, staniemy po stronie jednego z wasali. Którego? Oczywiście tego ważniejszego.

A moje planowanie i dążenia zostały zauważone i nagrodzone. Dostałem cechę Ambitny.

Ambicja

A tymczasem, żeby coś się działo postanowiłem skorzystać z wojny Pomorzan z Obodrzycami i zająć Gdańsk. Tak by już na wieki pozostał rdzennie polskim miastem. Na razie wojna przebiega zgodnie z planem czyli łatwo. Jedyne siły Pomorzan jakie im zostały planowałem zaatakować nader niewielkim oddziałem mazowszan z Władysławem na czele, tak by mógł zrobić coś pożytecznego (np. zginąć chwalebnie), ale przyszli Obodrzyce i go uratowali tym samym trafiając na moją listę ‘Things to do’.

No tak, zapomniałem, że wojna to najnudniejsza część gry. Jedyne co się działo w tym zasie to tylko to, że młoda żona kanclerza wpadła mi w oko. Dla dobra królestwa i dziesięciu punktów Pobożności oddaliłem od siebie nieprzystojne acz przyjemne myśli.

A tymczasem Władysław sam się podłożył knując przeciwko… och, przeciwko komuś tam, to mało ważne teraz. Grunt, że wiem o spisku i mogę go wtrącić do loszku, gdzie z bożą pomocą sczeźnie. Albo ucieknie, albo wypowie mi wojnę. Tak czy inaczej pozbędę się wrzoda.

Wlad3

I voilà.

Wlad4

To poczekajmy trochę aż się wasale przestaną dąsać za poprzednią wojnę i ruszajmy na następną.

Albo jednak poczekajmy na syna gdyż moim następcą po zgonie brata została siostra – Świętosława. Świętosława jest aktualnie żoną i lenniczką Wratysława II, księcia Czech i Moraw. Może być ciekawie.

Ha, a wiecie, że w grze jest coś takiego jak Kolegium Kardynałów? Znaczy, pewnie wiecie, ale równie jak ja macie na to wyłożone. A tymczasem mój wasal, biskup Sącza został tam całonkiem i od razu Preferatusem, choć wątpię czy przeżyje Papieża. Następnym kandydatem do Kolegium jest mój kolejny lennik, biskup Gniezna, więc może walka z poganami się dodatkowo opłaca.

Dłuższa historia w skrócie. Korzystając z walk pomiędzy Prusami a Jaćwingami wyprawiłem się na Prusy. Wódz Prusów szybko zawarł pokój z Jaćwingami, zwołał ich, Żmudzinów, Sambów i kto tam jeszcze wyznawał ich pogańskie gusła. Atak hordy odparłem, ziemie podbiłem i zostałem z dwunastoma lennami w ręku zastanawiając się komu by je dać. Na szczęście mam kanclerza Pisklę.

Tytuły

Wymagania tej Ważnej Decyzji są proste, trzeba miać co najmniej cztery posiadłości ponad limit i mieć Kanclerza. A więc słucham mości Pisklo. Co radzisz?

A mości Piskla nie wahając się długo, rozdał te ziemie moim bezziemnym dotąd wasalom, kierując się tylko sobie znanymi przesłankami. I oczywiście nie pytając mnie o zdanie. Chyba czas podkręcić nieco centralizację…

Tymczasem dwie rebelie pogańskie, śmierć matki i ranę w bitwie później może coś się zacznie dziać.

murder

Żadna z możliwych decyzji (stracić, wtrącić do loszku, wypuścić) nie ma żadnego rozwinięcia, co daje nadzieję, że wyniknie z tego jakieś następne Zdarzenie. Co zatem zrobić? Dowody są przekonujące, a że twierdzi, że jest niewinny? To tylko wieśniak i kto by tam się przejmował zdaniem wieśniaka. Myślę, że loszek, który tak dobrze przysłużył się bratu będzie właściwym miejscem dla mordercy.

Natomiast by dać gawiedzi trochę radości zamierzam stracić przywódców rebelli. Ku nauce przyszłym pokoleniom i dla dobra królestwa, rzecz jasna. Mówiąc zaś o królestwie – posiadanie potomka staje się sprawą coraz ważniejszą i bardziej naglącą. Co prawda Bolesław ma dopiero 32 lata, ale przypadki chodzą po ludziach, zwłaszcza jeśli ich Zdrowie ucierpiało w wyniku chwalebnych ran. Dlatego pytam: Co robić?

a/ Czekać cierpliwie aż Wyszesława zajdzie

b/ Pozbyć się Wyszesławy (i razem z nią sojuszu z Rurykowiczami) i próbować z nową żoną

c/ Zmienić Fokus (tak, co pięć lat można zmienić Fokus) na rodzinę i próbować do skutku

d/ Zmienić Fokus na Uwodzenie i sprawdzić czy przypadkiem wina nie leży po mojej stronie?

Radźcie. I przy okazji jakbyście mieli pomysł kogo podbić następnego. Bo mi się stara rana wojenna zaleczyła. zostawiła co prawda paskudną bliznę, ale to dobrze, bo powszechnie wiadomo, że rycerz bez blizny to kutas a nie rycerz.

Problem potomstwa rozwiązał się sam, choć jeszcze nie wiadomo czy mój wymarzony syn czy jej wymarzona córka. Więc pytanie zadane wyżej wciąż jest aktualne.

ciąża

Hej a pamiętacie tego wieśniaka com go za wymordowanie rodziny kazał do loszku wtrącić? Proszę.

murder2

Czyli możemy to zaliczyć jako łańcuch zdarzeń, pytanie tylko czy za każdym razem wieśniak jest niewinny czy jest to jakoś ustalane losowo.

Tymczasem podziało się. kolejna wojna, z Jaćwingami, poszła nieco gorzej i zakończyła się w jaćwieskim loszku. Jako, że mój władca został uwięziony nie mógł dłużej skupiać się na Rządzeniu. Więc po zakończeniu wojny, które kopnęło mnie dośc mocno finansowo, zdecydowałem się na Skupienie na Biznesach (Stewardship +2, City Vassals Opinion +20). I zaraz wyskoczyły mi dwa Zdarzenia. Pierwsze (nie zrobiłem skrinszota) – któryś burmistrz zechciał odkupić ode mnie trochę ziemi, co dało mi co prawda minusa do Prestiżu i podatków z tej prowincji, ale płacił żywą gotówką więc się zgodziłem, drugie widzicie poniżej.

kasa

Jest to również odpowiedź na pytanie Iagona. Skupienia nie dają same z siebie możliwości podnoszenia Cech (poza tym co dają przy wybraniu), ale dają Zdarzenia te Cechy podnoszące. Chyba napisałem to wystarczająco jasno.

No dobra, nic się nie dzieje, więc nie będę was dłużej tu zatrzymywać. Sami widzicie jak jest. większość dotychczasowych Zdarzeń zostało podporządkowane pod Skupienia (np. z Decyzji wyleciało Wielkie Polowanie) a te, które do naszego aktualnego Skupienia należą pojawiają się, hmm…, od czasu do czasu. Oczywiście może gdybym zdecydował się na coś innego jak na przykład Uwodzenie czy Hulanki gra nabrałaby nieco rumieńców. Szkoda, że Owca nie dała się namówić na granie Matyldą uwodzicielką.

Opinia chyba wydaje się jednoznaczna – dodatek jest OK, ale jak poczekacie z nabyciem do sensownej (co najmniej -50%) przeceny to wasze granie na tym nie ucierpi.

Na zakończenie jeszcze raz My Way w wersji nieco adekwatniejszej.

Dodaj komentarz38 myśli nt. „Ciepły (wciąż) chlebek – Crusader Kings 2: Way of Life

     1. Zwirbaum

      @maladict

      Ogólnie to miałem wczoraj lekkie zaćmienie, myślałem o wydarzeniu nie zdarzeniu – różnica niewielka, ale nie wiem teraz sam dlaczego wczoraj napisałem zdarzenia kiedy chciałem wydarzenia, ale czort z tym :D. Ale dobra, niech będzie że to ja jestem ten zły i czepialski i bez sensu. I mi kompletnie nie przeszkadza stosowanie języka angielskiego w czymkolwiek (nawet preferuję go, w większości przypadków – patrz nieszczęsne tłumaczenia praktycznie czegokolwiek), tylko IMHO lepiej trzymać się albo angielskiego języka (wtedy Focus, event), albo rodzimego i wtedy mamy to szczęsne/nieszczęsne skupienie, jakieś wydarzenia czy inne podeszwy stóp Qnia.

      😉

      A jeśli macie ochotę wytknąć coś jeszcze, to proszę bardzo 😉

      EDIT MOAR – możesz dodać jeszcze tysiąc słoni 😉

 1. Iago

  Pieniądze, prestiż i pobożność na ekranie postaci były wcześniej; demesne limit, vassal limit i wojsko doszły dopiero teraz.
  Zauważ, że warunek dla cesarstwa to 3 tytuły królewskie albo realm size 180. Nie i.
  W ogóle to nowy sposób realizacji dyplomacji ssie.

   1. Iago

    @maladict

    Wcześniej opinia była wyświetlana od razu, teraz wymaga dodatkowego klikania. Dla mnie to zmiana na gorsze.
    Mógłbyś wyjaśnić jedną kwestię: ambicje odnośnie poprawy cech. Jak to wygląda: jak mamy (włączony) dodatek to w ogóle są niedostępne, czy też są dostępne, o ile nie ustawi się żadnego focusa (i stają się niedostępne po jego ustawieniu)?

    A jak jesteśmy przy poprawianiu: realm size to nie to samo, co liczba prowincji. To liczba wybudowanych holdingów.

    1. maladict Autor tekstu

     @Iago

     Najważniejsze opinie czyli o tobie i stosunki z seniorem nadal są na wierzchu.
     Jeżeli masz włączony dodatek ambicje dotyczące poprawy Cech są niedostępne. Nie ma. Null. Zero.
     Realm size – racja, tak rzadko buduję nowe, że zapominam o nich. Wujek G. twierdzi, że istnieje słowo holding w języku polskim i tak to zostawię. Chyba, że ktoś bardzo chce ‘dzierżawę’.

     1. Iago

      @maladict

      Patrz swój pierwszy screen: nowy ekran dyplomacji przykrywa informację o opiniach. To mój największy zarzut.

      Chyba się poważnie zastanowię nad kupowaniem tego dodatku. Zbyt często losowało mi idiotyczne postacie (np. z trzema zerami w charakterze cech), żeby ryzykować brak możliwości podniesienia cech w trakcie gry. Owszem, mogę próbować losować postać ponownie (startując grę jeszcze raz), ale to niepotrzebne utrudnienie (nie mówiąc już o ew. multi, gdzie takie coś jest niemile widziane). Chyba, że system focusów pozwala też na rozwijanie cech, a nie tylko zyskiwanie traitów.

      Holding po polsku oznacza coś zupełnie innego. Dałbym “baronię” bo to w dużym przybliżeniu zastępuje każdy z trzech typów holdingu. Albo “lenno”.

      1. lemon

       @Iago

       nowy ekran dyplomacji przykrywa informację o opiniach. To mój największy zarzut

       Po prostu menu dyplomacji pod prawym klikiem wyskakuje gdzieś obok kursora (jak w windowsach) i kliknąwszy na główny portret, mal zasłonił sobie te cyferki. One są nadal tam, gdzie były wcześniej. IMO nie jest idealnie (nieraz klikam parę razy w różne miejsca, żeby to diplo menu zamknąć), ale po przyzwyczajeniu i tak lepiej niż wcześniej.

       1. Goblin_Wizard

        @Nitek

        Tłumaczenie spolszczenia – to dopiero jest bez sensu! Czepiasz się jak pijany latarni.

        EDIT

        Zresztą focus to nie tylko skupienie, ale też np. koncentracja więc “Focus System” można przetłumaczyć jako System Koncentracji/Koncentracyjny. Mechanika Skupienia/Koncentracji też brzmi całkiem nieźle.

     1. Iago

      @slowman

      Najwidoczniej kwestię opinii widocznej w toolptipie pominąłem. Pewnie dlatego, że nie lubię takiego sposobu prezentowania informacji.

      Nie bardzo rozumiem o co chodzi z tym werbowaniem do spisku/szukaniem żony. To akurat dało się wygodnie zrobić z odpowiedniego ekranu dotychczas (intrygi/ekran postaci). Nie zauważyłem żadnego ułatwienia przez nowy system dyplomacji. Zaznaczam, że krótko grałem na patchu 2.3 (tyle co z wami w multi).

  1. lemon

   @Wyspa

   Ja ciągnę te samą kampanię, którą zacząłem na wersji 2.1.6. Jest coraz łatwej i czekam aż mi się znudzi, ale to nadal nie następuje. Większych bugów nie zauważyłem (czasem nie da się komuś zaproponować małżeństwa, ale nie że ten/ta ktoś nie chce, tylko w ogóle nie pojawia się w menu do wyboru, chociaż spełnia wszystkie warunki).

 2. lemon

  c/ Zmienić Fokus (tak, co pięć lat można zmienić Fokus) na rodzinę i próbować do skutku

  Family Focus da Ci co najwyżej przyjaciół (+100 do opinii) wśród członków rodziny. Zamiast tego zrób to co połowa community – zacznij uwodzić swoją siostrę, obie cesarzowe i kilka królowych. Żonę też możesz uwieść. 😉

  e: pytanie tylko czy za każdym razem wieśniak jest niewinny

  Internety piszo, że co byś nie zrobił, to źle, bo jak go puścisz wolno, to on okazuje się mordercą. Ale trzeba by zajrzeć do pliku z eventami, żeby potwierdzić.

  1. Zwirbaum

   @lemon

   Ta, w becie patcha (CK2 to akurat jest przeze mnie mało ograne, i jakoś od premiery mam 68 godzin. Z czego część na alt-tabie i takich tam) udało mi się zakochać w żonie. Zostaliśmy kochankami (pomyślałem że mój król, będzie wiódł życie jak nieliczni władcy, tj. takie że będzie w szczęśliwym małżeństwie). Dostałem potem informację że moja żona postanowiła skonfrontować się ze mną w sprawie kochanki. I okazało się że mój król został zestresowany, ponieważ nie powiedział nic żonie, że jego kochanką jest właśnie ona. (Bał się pewnie że odkryje jego straszne i niemoralne zachowanie)

   GG paradox, 69/10 would get depressed again

 3. jarqlo

  Pytanie odnośnie CK2 i parówek lub też ich braku. Mam wersję na steam z małą kupką dlcków i jak odpalam grę z pod niego to wszystko jest dobrze. Ale jak chcę pograć jak panbu przykazał olewając tą wspaniałą platformę to launcher nie wykrywa mi żadnego dodatku (lista jest pusta), tylko mody. Czy ktoś z was zauważył taki problem ?

Powrót do artykułu