Cosplay #2 – Jazda figurowa na lodzie – Star Wars

dnia 8 czerwca, 2012 o 16:12    0 

Czym jest jazda figurowa na lodzie to mniej więcej każdy wie. Całą definicję można streścić w określeniu ze jazda figurowa na lodzie jest tym czym pasjonuje się płeć piękna, nie wiedzieć czemu, z dziwnym, niezrozumiałym dla większości sposobem oceny.

W wypadku cosplay'u sytuacja odnośnie oceniania wygląda podobnie. W teorii ocena jest prosta i składa się z dwóch podstawowych elementów, jakości wykonania stroju (craftsman) oraz prezentacji artystycznej na scenie (entertainment). Jednakże, w praktyce nigdy do końca nie wiadomo czego się po sędziach można spodziewać.

Jakość wykonania stroju. Ta kategoria oceny jest najbardziej klarowna. Pod uwagę brane jest:

  1. Podobieństwo do originału – Czyli czy dany kostium prezentuje się tak jak kostium przedstawianej postaci oraz jak kostium leży na danej osobie, czy szfy układają się odpowiednio, czy rozmiar kostiumu jest dopasowany do osoby, etc.
  2. Dbałość o szczegóły – Jak wiernie elementy kostiumu są oddane. Czy wszystkie etykiety, łatki, emblematy, etc są zgodne i proporcja jest taka jaka powinna.

W tej kategorii najczęściej spotykanym błędem jest brak prezentacji portfolio z postacią prezentowana przez zawodnika. Wielu zawodników / zawodniczek uważa iż skoro prezentują ogólnie znaną postać nie potrzebne jest pokazywanie prezentowanego bohatera. Jest to oczywisty błąd, jako iż mózg jest rzeczą zawodną i wielu sędziów ma inny wizerunek odgrywanego bohatera w pamięci. Drugim obiegowym błędem, jest założenie iż jedynie prezentacja popularnych postaci jest drogą do zwycięstwa. Wielokrotnie spotkałem się z opiniami sędziów, które mówią iż tak długo jak dana osoba jest wstanie przedstawić rodowód postaci wraz z prezentacją portfolio, popularność nie odgrywa przy ocenie żadnego znaczenia.

 

Drugą kategorią jest prezentacja sceniczna. Ta kategoria jest w pełni subiektywna i bazuje jedynie na personalnych odczuciach jury. Z tego co udało mi się dowiedzieć, wielu sędziów preferuje minimum jeden element prezentowany tyłem do publiczności. Element ten daje sędziom możliwość ocenienia tylnej części kostiumu oraz sposób w jaki układa się ona na zawodniku / zawodniczce. Oczywistymi umiejętnościami potrzebnymi do wygrania tej konkurencji są zdolności artystyczne: Taniec, choreografia, etc.  Jednakże nie mogą one przyćmić odgrywanych przez osoby bohaterów.

Okazjonalnie występują tez inne kategorie w których przyznawane są nagrody sponsorów. Wszystko zależy to od organizatorów oraz firm – np wydawców mangi lub anime chcących wypromować dana serie, albo od specyfiki konwentu. Tutaj sposób oceny jest zależny od upodobania sponsora – najdziwniejszym konkursem jaki spotkałem było ocenianie skarpetek prezentowanych postaci.

W ramach dzisiejszej galerii cosplay'u – Star Wars. Przeglądając komentarze pod poprzednim tekstem, długo zastanawiałem się co powinno zostać umieszczone w galerii.  Pojawienie się artykułu związanego z preferencjami seksualnymi oraz burza wywołana nim przekonały mnie do porzucenia fotek z postaciami przedstawionymi przez płeć przeciwną, lub też będące dalekie od zachowania kanonu. Pani Vader albo Pan Lea dla ludzi o mocnych nerwach. PS: jak ja nie lubię tego systemu galerii;

Dodaj komentarz