Melodia świąteczna – Dwunasty dzień Świąt

maladict dnia 23 grudnia, 2012 o 16:46    0 

     Ostatni Dzień Świąt, święto Objawienia Pańskiego (wedle niektórych zasad liczenia) upamiętnia przybycie do nowonarodzonego Jezusa trzech króli ze Wschodu.

      Jak znającym Pismo wiadomo, Ewangelia św. Mateusza nie wymienia ani ilości przybyszy ani ich statusu społecznego zwąc ich enigmatycznie Mędrcami. Ich liczbę szacuje się na podstawie wręczonych darów lub znanych ówczas kontynentów, które mieliby reprezentować. Podobnie nie są znane ich imiona. Kacper, Melchior i Baltazar pojawiają się dopiero w manuskrypcie z Aleksandrii z ok. 500 roku. Co ciekawe litery K+M+B pisane kredą przez księdza chodzącego po kolędzie oryginalnie pochodzą nie od trzech mędrców szukających Jezusa ale od łacińskiego błogosławieństwa 'Christus mansionem benedicat' czyli 'Niech Chrystus błogosławi ten dom'.
Piosenka na dziś. Nie weszła może do kanonu – ma dopiero 25 lat. Ale magazyn 'Word' uznał ją za najlepszą świąteczną piosenkę ever. Biorąc pod uwagę również, że śpiewaków jest trzech, są całkiem rozgarnięci i pochodzą ze Wschodu (ze Wschodniego Wybrzeża) powinno pasować. 

 

 

Karnawał czas zacząć.

Dodaj komentarz