Melodia dnia – Stoner Train

maladict dnia 25 czerwca, 2012 o 11:30    0 

     Jedni mówią, że nie ma przypadków, są tylko znaki. Inni mówią, że twoje przeznaczenie czeka na ciebie jak grabie schowane w trawniku.

     Ale może od początku. Przełom roku był dla mnie nieciekawym okresem. Stanąłem przed najtrudniejszymi w życiu pytaniami. ‘Kim jestem?’, ‘Kim chcę być?’, ‘Czy warto być wiernym sobie, czy się zmienić?’ itp. Codziennie z niepokojem patrzyłem w lustro zastanawiając się, co powinienem ze sobą zrobić i czy powinienem coś robić wogóle. I gdy już pewne wybory zostały dokonane za mnie (co oczywiście zaowocowało kolejnymi problemami i wątpliwościami), wchodząc z przyzwyczajenia na stronę Gazety znalazłem tam artykuł o Dniu Kolesia. I tak się nawróciłem. Choć to może niedobre słowo, lepiej powiedzieć – odkryłem, że od dawna jestem dudeistą.

     Ale co to znaczy? Dla tych, którym się nie chce klikać (jesteś na właściwej drodze, dude!) wyjaśniam: W 1998 roku bracia Coen nakręcili film pt. ‘Big Lebowski’ o podstarzałym hippisie z LA rozwiązującym zagadkę porwania, w którą został przez przypadek zamieszany. Film fajny, w niektórych kręgach wręcz kultowy, ale w roku 2005 niejaki Oliver Benjamin oglądając go doznał iluminacji. Znalazł w filmie odpowiedzi na nurtujące go pytania i szybko założył nową religię – Dudeism, oraz Kościół Kolesia Dnia Ostatniego. I o co w tym chodzi? Przesłanie jest proste: Życie jest krótkie, skomplikowane i tak naprawdę nikt nie ma pojęcia co z tym zrobić. Więc nie rób nic. Po prostu wyluzuj.

     Oczywiście w krótkiej formie może to brzmieć niezbyt zachęcająco, ale po dłuższym zastanowieniu szybko się dochodzi, że przesłanie niesie ze sobą znacznie więcej: zamiast ciągle zaciskać poślady i się żyłować w imię nie-wiadomo-czego, zwolnij. Wrzuć na luz. Rozejrzyj się dookoła i ciesz się otaczającymi rzeczami. Po prosu ciesz się życiem. Po-le, po-le, slowly, slowly, good things come to those who wait. No chyba, że jesteś nihilistą lub reakcjonistą.

     Zachęcam zatem wszystkich błądzących do obejrzenia filmu, odwiedzenia strony: http://dudeism.com/ oraz wysłuchania wspominanego już przeze mnie zespołu Stoner Train:

     Jeżeli wam się podoba Stoner Train, to z okazji wydania trzeciej płyty, dwie pierwsze można ściągnąć z ich strony za darmo.

Dodaj komentarz