Melodia Dnia – Edyta Górniak

maladict dnia 4 lutego, 2013 o 22:42    26 

Zaskoczeni takim nazwiskiem tutaj? To posłuchajcie.

Choć nie będzie to łatwy temat. Bo niby Górniak ma wszystko co trzeba – utalentowana, ładna, cyckiem kiedy trzeba machnie. No powiedzcie czegóz chcieć więcej? Może tego żeby śpiewała swoje a nie cudze piosenki.

Pierwszą poważną wpadkę zaliczyła przy śpiewaniu hymnu narodowego podczas Mistrzostw Świata w Korei. Tradycyjna i patriotycznie nastawiona część społeczeństwa obruszyła się do głębi, bo przecież nie po to nasi dziadowie ginęli w kolejnych bezsensownych powstaniach. Inna część społeczeństwa wierząca w różne gusła i przesądy jak to, że wybieranie kolejny raz tych samych ludzi do parlamentu coś zmieni, z ulgą zrzuciła na Górniak i jej swobodną interpretację całą winę za niepowodzenie reprezentacji podczas owego turnieju. Bo przecież, jak zwykła mawiać agentka Scully, musi istnieć jakieś racjonalne wytłumaczenie.

Jak ongiś powiedział jeden, znacznie ode mnie mądrzejszy facet, 'Jeżeli nie nauczymy się historii, będziemy zmuszeni ją powtarzać'. Czy jakoś tak. Pani Górniak pewnie nie uważała w szkole, gdyż po ponad dziesięciu latach od tamtego wydarzenia zrobiła to ponownie. Zcoverowała piosenkę i zrobiła to… hmm… inaczej niż oryginał. Nie byłoby w tym nic złego, bo przecież istotą covera jest nagranie go inaczej, na nowo. Zmiana tempa, przesłania, dołożenie interpretacji czy pierdolnięcia. Wszystko to jest dozwolone, a nawet wskazane o ile nie coverujesz Metalliki. Metallica bowiem (skądinąd zacny zespół choć skończył się na 'Kill'em All') ma tyleż samo fanów co fanbojów. Prawdopodobnie tylko Kurt Cobain ma więcej fanbojów. No i może kilka gier komputerowych. A z fanbojami jest taki problem, że w gniewie są straszniejsi niż Orient-Man, w wyznaniu wiary bardziej zapalczywi niż mułła Omar a obrażają się łatwiej niż żydowska, konserwatywna, antyaborcyjna, gruba i homofobiczna azjatycka lesbijka, która się tnie.

No więc, jak przyszło co do czego, to fanboje powiedzieli 'No pasaran'. No bo nie może być by piosenka 'Nothing Else Matter' była śpiewana inaczej niż powinna być śpiewana, no nie? Bo to ważna piosenka, smutna i o miłości. Bo nawet Trüe Metal, najważne jak byłby brütal, musi się od czasu do czasu poprzytulać. I niech nikt nie waży się tego zjebać. Tako rzecze gimbusiarskie społeczeństwo, a teraz pora na Was, moje mądre, wykształcone i dorosłe giki. Zakładając, że dotarliście aż do tego momentu posłuchajcie i oceńcie sami.

 

 

Bo jak powiedział inny mądry koleś 'Open mind for a different view And nothing else matters'.

Dodaj komentarz26 myśli nt. „Melodia Dnia – Edyta Górniak

 1. aihS Webmajster

  Zabijcie mnie, ale mi się podoba i to samo napisałem wczoraj w komentarzach na YT. Wokal EG w ogóle mi nie przeszkadza natomiast niekoniecznie podoba mi się ten cover od strony instrumentalnej.

  James Hetfield nie należy do specjalnie hojnie obdarzonych talentem wokalistów więc prawie każdy brzmi lepiej od niego, szczególnie na żywo. Ok teraz można hejtować 😉

 2. Makbeton

  dobra posluchalem chociaz bede szczery edyta kurde gorniak ma cos w sobie takiego ze jak ja widze to chetnie bym jej jebna wiec moge byc niezbyt szczery, pewnie przez ta jej prawie placzliwa pelna emocji i diabli wiedza czego jeszcze postawe. Co do samego ruchania utworu no coz bylo to klasyczne ruchanie utworu a nie cover. Zreszta covery pewnych rzeczy maja tyle samo sensu co granie w fpsy na konsoli.

 3. projan

  Właśnie wczoraj mi znajomy polonista to pokazał, który zresztą twierdził że laska muzycznie w ogóle nie istnieje, więc musi od czasu do czasu czymś zaszokować. 🙂 Śpiew jak śpiew, klasycznie za dużo ozdobników. Muzycznie plastikowo. Sam bym więcej emocji w granie włożył (tak, gram to i śpiewam).

  Faktycznie zgubiła tekst, bo jak zwykle sobie nieświadomie podśpiewywałem i w pewnym momencie pustka… Dokładnie w 1.05 zabrakło słów “Open mind for a different view”. Widocznie coś czuła że te słowa nie pasują. 😉

  Depeche Mode lepiej zapodaj, bo fajny kawałek wypuścili.

 4. aryman222

  lubię Edytę, choć to raczej nie jest mój typ muzy, ale ten cover jej nie wyszedł. ma w ostatnich latach tendencję do przesadzania z wokalnymi ozdobnikami, a to nie porywa takiego starego konia jak ja 🙂
  pamiętam, że [url=”http://www.youtube.com/watch?v=mtEMLqL0F7Q&list=PLViBPg4hdhFVfrrJrQ3ClfcMZoZA1J2pb”]podobał mi się ten kawałek…[/url]

Powrót do artykułu