IRON SKY czyli niezły absurd!

Qlczas dnia 7 lipca, 2012 o 12:35    0 

Tytułem wstępu: Cześć i chwała wszystkm GIKZowcom! (Gikzowiczom? Gikzmaniakom? Gikz… jak zwał tak zwał 🙂 jednym słowem: doborowe towarzystwo!) W ramach wzajemnego wsparcia, pomocy, współpracy i zacieśniania partyjnych relacji oto poniżej mój pierwszy opublikowany tekst na łamach GIKZ.pl! Mam nadzieję, że zachęci Was do filmu i sprawi, że mnie zachce się tym samym pisać częściej recenzje :).

Od pierwszych minut oglądania tej produkcji nie mogłem pozbyć się głupkowatego uśmiechu, który zagościł na mojej twarzy. W końcu nie na co dzień ma się do czynienia z filmem o… NAZISTACH Z KOSMOSU!

W momencie gdy parę miesięcy temu zobaczyłem trailer tego filmu, na którym Pani President of United States (TAK właśnie! Kobieta!) usłyszawszy nowinę: “Na ciemnej stronie księżyca znajdują się naziści”, parska gromkim śmiechem. Mimowolnie, uczyniłem dokładnie to samo a myśl, że  “to będzie niezłe!” zagościła w mojej głowie. Jednak jak ma się całość filmu, do tego co przedstawiono w trailerze? Przyznam, że… jest nawet lepiej!

“Heil Kortzfleisch!” jest teraz oficjalnym nazi-pozdrowieniem, gdyż Hitler nie żyje od dłuższego już czasu. Twórcy zapewne nie chcieli za bardzo podpaść opinii publicznej. Tematyka filmu i połączenie jej z klimatem komedii – science fiction, było według mnie wystarczająco ryzykownym posunięciem. Domyślam się, że istnieje spora grupa ludzi, którym nie podobał się sam fakt, że ten film w ogóle powstał.

Wracając jednak do fabuły… Jak to w hollywoodzkim standardzie bywa, po pierwszych sześciu minutach projekcji mamy podane praktycznie na tacy główne informacje “skąd Ci naziści wzięli się na księżycu?!” oraz jak wygląda życie na Ziemia w czasach pokazanych w filmie. Od samego początku widzimy w jaki sposób nieświadomi i niczego nie przewidujący Ziemianie, dowiadują się o ich istnieniu. Z biegiem minut, jest już tylko… zabawniej 🙂 Więcej na temat fabuły jednak nie napiszę, chcecie wiedzieć co było dalej – zobaczcie film sami!

Absurdalne motywy pojawiają się raz po raz i film obfituje w wiele prześmiewczych smaczków. M.in. naziści znajdują “szpiega z Ziemi”, który jest czarnoskóry. Pani Prezydent po treningu wyciera się w ręcznik w barwach flagi amerykańskiej. Czy możemy zobaczyć parodię sceny z filmu o Hitlerze pt. “Upadek”… Jeżeli więc lubicie tak krzywe wręcz filmy, to szczerze polecam to niecałe półtorej godziny niezłej miazgi!

Na zakończenie jeszcze wspomnę, że stronie technicznej filmu mogę zarzucić na pewno jedno, “kosmiczne pejzaże” są szare i monotonne. Momentami rzuca się w oczy tanie i chamsko wsadzone wręcz CG. Jednak, nie jest to kompletna tragedia, można przymknąć na te defekty oko, bo późniejsze sceny kosmicznych wojaży są zrobione całkiem spoko.

Tekst oryginalnie ukazał się na stronie Filmowego Fanatyka! – Newsy, trailery, recenzje i Geekstuff!

Dodaj komentarz