Pięć trójek na wszystkie piątki

bosman_plama dnia 1 stycznia, 2016 o 8:30    36 

Ahoj! Pierwszy dzień Nowego Roku wypada w piątek, czyli moją porą. Pozdrowienia dla wszystkich zaspanych (albo śpiących), skacowanych (a być może jeszcze nie), zmęczonych, albo wciąż imprezujących!
A teraz do rzeczy. Czas na głosowanie na zardzewiała krypę minął, można podawać wyniki. Wielkich zaskoczeń nie ma, choć, kto tam wie, co Was może zaskakiwać? Niemniej jest zupełnie inaczej niż rok i dwa lata temu. Zaszaleliście jak nigdy przedtem!

W sumie oddaliście całkiem sporo, bo 166 głosów na 86 gier. Jak można się było spodziewać, najchętniej graliście w nowe gry. Te z ostatnich trzech lat (2013 – 2015) zgarnęły blisko 45% głosów. A i to nie cała zdobycz nowinek, bo trzeba by do nich doliczyć jeszcze pięć tytułów z roku 2016. To chyba pierwszy taki przypadek (nie sądzę?) w historii krypy. W ubiegłym roku też ktoś zagłosował na jakąś grę z wyprzedzeniem, ale tym razem to jakaś inwazja z przyszłości. Gdybym na tej niesamowitej próbie badawczej miał zacząć tworzyć jakieś teorie, powiedziałbym, że proces wydawania gier osiągnął takie tempo, że ograniczenia czasu przestały mieć dla niego znaczenie. Kto wie, może w 2020 roku będziemy już ogrywać tytuły z 2030?

Back to the FutureNiektórzy zagłosowali na więcej niż trzy gry (niektórzy na mniej), czasem próbując oszukać system informując, że te dwie na trzecim miejscu wstawiacie ex aequo. Nic z tego misiaczki. W takiej sytuacji Wasz głos dostawała pierwsza z wymienionych gier, a druga szła chlipać w kącie.

Cała ta zabawa nie miałaby jednak sensu, gdybyście nie mogli głosować na tytuły starsze i tych się też troszkę znalazło. Byłaby ich nawet większość, bo ok 51% (jeśli do nowinek zaliczymy też gry z roku, który dopiero nam się narodził). Inna sprawa, że czasem staraliście się narobić mi kłopotów z datowaniem głosując na mody do gier, o których prawie nikt nie słyszał, albo na GTA, dla którego data startowa może być różna, jeżeli ktoś się chce czepiać szczegółów (chciałem). Do tego dochodziły remastery. Uch. Nie wymagałem też, byście przyznawali się na czym gracie. Zakładam, że większość z Was grała na jedynie słusznych pecetach. Pojawiały się jednak głosy na gry, które były wyłączniakami na tą bądź inną konsolę (zaistniało nawet wii!) a jedna gra wyszła wyłącznie na tabletach i mądrofonach.

KRRisingTidesTe przeklęte przemiany oraz mieszanie w gatunkach gier sprawiło kilka problemów. I to na samych szczytach zestawienia gatunkowego! Najchętniej graliście w ubiegłym roku w strzelanki (mniej więcej 18 tytułów) i cRPGi (mniej więcej 17 tytułów). Jeśli jednak nie policzyłbym Fallout4 tak jak policzyłem go odruchowo, czyli jako strzelanki, to sytuacja mogłaby się odwrócić. Trzecie miejsce tym razem zajęły strategie. Jak co roku kiepsko miały się na Waszych sprzętach grających przygodówki. Padły nazwy trzech platformówek. Strzelanki prowadziły i w 2014 roku, więc można powiedzieć, że nie zmieniliście gustów. W poprzednim głosowaniu natomiast drugie miejsce zajmowały strategie a dopiero trzecie cRPGi. W 2015 te dwa ostatnie gatunki zamieniły się miejscami, co jest winą (albo zasługą) sporego wysypu tego rodzaju gier w ubiegłych latach. Ale nie tylko tego.

explosions-firesPostanowiłem sprawdzić kto w 2015 roku był Waszym ulubionym producentem a kto wydawcą (tego wcześniej nie robiłem). Tu znów pojawił się mały problem, bo nie do końca potrafiłem się zdecydować, czy uwzględniać ilość tytułów przynależnych do konkretnego wydawcy bądź producenta, czy ilość oddanych na nie głosów. Żeby zachować tajemnicę związaną ze zwycięzcą (wiem, że nie ma żadnej tajemnicy) zdecydowałem się na podanie ilości tytułów.

A zatem – najwięcej gier, w które z ochotą graliśmy w 2015 roku wyprodukowało dla nas Creative Assembly. Głosy padły na aż pięć gier tego studia i wcale nie wszystkie pochodziły ode mnie. Tylko odrobinkę gorzej radziły sobie gry od Blizzarda i Bioware. Przy okazji tego drugiego studia czuję się zobowiązany podać, że nikt nie uznał DA: I za grę sprawiająca mu najwięcej frajdy w 2015. Punkty dla Bioware nabijały pierwsze dwie odsłony serii DA oraz The Old Republic i Baldurs Gate2. Nikt natomiast nie czerpał dzikiej frajdy z serii Mass Effect. W przypadku Blizzarda zaś głosowaliście na nowe gry i StarCraft, nikt zaś nie szalał ze szczęścia w którejkolwiek z odsłon Warcraft.

world-of-warcraft3Tyle o producentach. Teraz wydawcy. Wśród nich walka była nieco bardziej wyrównana i wydawców mających na koncie po cztery tytuły jest krocie. Tylko jeden natomiast zaliczył wydanie aż pięciu gier, które w 2015 roku sprawiły nam wyjątkową uciechę. Ciekawe, czy wpadlibyście na to, który. Ja bym nie zgadł.

Zacznę od tych, z czterema tytułami. 2K Games nastrzelało trochę punktów dzięki różnym odsłonom Borderlands ale nie tylko. 4 tytuły wprowadził też do gikzowych serc w 2015 roku Blizzard, a obok niego dzielnie kroczyło Bandai Namco Entertainment. Kolejne czwórki to: Paradox Interactive (i drugie miejsce pod względem ilości oddanych głosów), Electronic Arts Inc., Ubisoft (ale bez Assasynów), SEGA.

A kto zebrał pięć gier? Wydawca następujących tytułów, które zapewniły mu supremację wśród Waszych ulubionych wydawców:
Lego Batman 2: DC Superheroes
Mortal Kombat: Komplete Edition
Batman: Arkham Origins
Dying Light
Mad Max
Tak jest, Warner Bros Interactive Entertainment to najmilusińszy wydawca gikzowy na rok 2015. Co zwraca uwagę na fakt, że całkiem sporo tytułów, które Was cieszyły to wariacje na temat filmów lub książek.

Sprawa wygląda odrobinę inaczej, jeśli przyjrzeć się nie liczbie tytułów, ale oddanych głosów. Ale by to ujawnić, trzeba wreszcie powiedzieć sobie wprost kto wygrał.

Trzecią najulubieńszą gikzową grą w roku 2015 był…

Właściwie to nie tak należy napisać. A zatem: trzecimi najulubieńszymi grami Gikza w roku 2015 byli dwaj weterani zestawienia, starzy wyjadacze, mistrzowie kradnięcia nam wszystkim (ale przede wszystkim Wam) czasu:
Crusader Kings 2, które rok temu też było ex aequo, ale na miejscu pierwszym, a dwa lata temu na miejscu drugim
oraz
Europa Universalis 4, która rok temu się ukryła, ale dwa lata temu zajęła miejsce trzecie.

Ponieważ, jak co roku, rozrzut punktów jest szaleńczy, by zająć trzecie miejsce należało otrzymać zawrotną ilość czterech głosów.

Crusader-Kings-II

Drugimi szturmem zdobywającymi serca gikzowe grami były natomiast, gry, które otrzymały po pięć głosów, czyli:

Broforce – nie wiem, czy to gikzowy fenomen, czy też ta gra ma oddanych fanów na całym świecie, ale zadebiutowało w zestawieniu i od razu wypchnęło na dalsze miejsca weteranów. Jakkolwiek platformówki i piksele nie wzięły gikza szturmem a’la Armia Czerwona zalewając nas nieprzebrana masą, to można chyba mówić o sukcesie jakościowym. Ale Broforce to niejedyna gra na drugim miejscu, jest jeszcze bowiem:
GTA V. Tak po prostu. Kolejna odsłona klasyki, morza łez wylane przez krytyków zatrwożonych koniecznością torturowania jeńca, znowu zło wszędzie i chyba mniej kontrowersji związanych z seksem, niż to kiedyś bywało. No i urażona, zniesmaczona i wzywająca prawników na pomoc ta, jak jej tam… taka gwiazdeczka od alkoholu… Lindsey Lohan. Właśnie to wszystko złożyło się na sukces tej gry, wobec dochodów której rekordy finansowe nowych Gwiezdnych Wojen wywołują wyłącznie krzywe uśmiechy i wzruszenia ramion. Przy okazji widać dominację PC na Gikzie, inaczej ta gra błyszczałaby w zestawieniach trochę wcześniej.

Lindsay-Lohan

To, że wystarczy zebrać cztery czy pięć głosów żeby zająć miejsce na zardzewiałym podium to norma. Co roku tak jest. Oddajecie sporo głosów (w ubiegłym roku 251, a dwa lata temu 162), ale Wasze typy rozjeżdżają się na odległości kosmiczne.

Jednak w 2015 roku było inaczej. Pojawił się on. Hegemon. Miażdżyciel. Nie tylko dokopał rywalom, ale jeszcze skakał im po twarzach, gdy już leżeli. Zdobył tyle głosów, że musiałem je liczyć dwieście pięćdziesiąt jeden razy, żeby się upewnić, iż to nie błąd. I sprawił, że w zardzewiałym plebiscycie po raz pierwszy w historii wygra ta sama gra, co wszędzie indziej. Assassin’s Creed!

hegemon1Nieprawda.

Wiedźmin 3 – 23 głosy. Czasem nazywaliście go Wieśkiem 3, ale nawet, gdybym liczył głosy dla Wiedźmina 3 i Wieśka 3 osobno, i tak by wygrał, tylko zająłby dwa miejsca na podium zamiast jednego. Jeszcze nigdy to wszystko nie było takie inne, jak dziś. By rzec prawdę, głosowaliście też na Wiedźmina 1 i Wiedźmina 2 (po dwa głosy). W związku z tym, gdybym liczył głosy oddane na gry Waszych ulubionych producentów i wydawców, to producentem roku zostałby oczywiście CD Projekt RED a wydawcą Bandai Namco Entertainment. Na drugim miejscu wśród wydawców znalazłby się wtedy Paradox, co podaję na otarcie łez, którzy po tym, jak ich ukochane tabelkowe strategie spadły na trzecie miejsce wyrywają sobie teraz włosy z głowy bądź ostrzą siekiery.

I to by było na tyle. Dobrej zabawy przy grach w 2016!

PS. Fallout? Jeden głos na dwójkę i jeden na F4.

Dodaj komentarz36 myśli nt. „Pięć trójek na wszystkie piątki

 1. Szmatan

  Brawo Bosman, jak co roku. Ta ankieta to jak dla mnie latarnia wśród ciemnogrodu zestawień innych serwisów 🙂
  Btw – nie głosowałem, nie chciałem znęcać się nad innymi grami świadom potęgi CD Red; Wiedźminem 3 obżarłem się tak jak blokiem czekoladowym na Święta. Skończyłem z obleśnym bólem brzucha i uśmiechem na twarzy, po czym w myśl http://i1.kwejk.pl/k/obrazki/2012/09/92b13add67497b9b675e78bdf3b705a4.jpg sięgnąłem po serce z kamienia 🙂

 2. aryman222

  Lud przemówił i to zacnie. Tego należało się spodziewać po starych wyjadaczach z Gikza 🙂 Na takim np. IGNie równie dobrze mógłby zwyciężyć Fallout 4 i nikogo by to nie zdziwiło, ale jak Gikz głosuje to nie ma… bata 🙂

  PS Przy okazji hype’u wokół SW i Przebudzenia Mocy dowiedziałem się (nie – to nie jest spoiler 🙂 ), że Jar Jar Binks jest prawdopodobnie Sithem i to rozjebało mi system! Wiedzieliście?

 3. MusialemToPowiedziec

  Kto by pomyślał, że wydawca Arkham Knight to de beściak XD

  A co do wydawcy Wiedźmina sprawa jest mocno zagmatwana, bo poza Banco jest też między innymi Warner Bros, nie wiem czy oficjalnie w papierach wydawcą nie jest CD Projekt, a reszta to dystrybutorzy, ale z drugiej strony to dystrybucja dostała typową rolę wydawcy jaką jest marketing, więc “bałaganik” w nazewnictwie jakiś tam jest.

 4. furry

  Na GOG jest jakaś noworoczna promocja, Wiedźmin 3 wydanie steelbook, z koszulką i medalionem za 139 (albo bez medalionu za 49), ale i tak nie mam na czym grać. EDIT: Zaraz, ale tam nie ma gry… Nabrałem się jak z zestawem przedsprzedażowym Fallouta 4.

  Zastanawiam się za to nad puzzlami z gołą Triss, ale nie wiem czym się różni wersja angielska od polskiej. Japońska wiadomo, miałaby piksele, ale tu?

  1. lemon

   @Tasioros

   U mnie prawie identyczna sytuacja. 🙂 11 stopni na wejściu, ale ogrzewanie włącza się godzinę wcześniej. Samochód odpalił od razu, ale potem przez moment trzymał mnie w niepewności, jakby zaraz miał zgasnąć. Bałem się, że coś w nim zamarzło jak parę lat temu (ale wtedy było -25 stopni).

Powrót do artykułu