Gramy razem (nietypowo)

moleskine0 dnia 16 września, 2014 o 12:02    42 

Panie i panowie! Mam propozycję, która powinna zainteresować wszystkich, którzy kiedykolwiek pykali w karcianki-planszówki.

Otóż istnieje coś takiego, jak Vassal. To silnik, na którego podstawie można sobie ze znajomymi, przez neta, pograć w kultowe i ulubione gry planszowe. Nie jest to silnik, który operuje zasadami gry, a jedynie (w pewnym sensie) udostępnia nam stół do gry i wszystkie materiały (skany lub obrazki gier, wszystkie materiały, karty, figurki etc. – podłóg internetowych opinii wszystko jakimś cudem na legalu). Cała reszta jest praktycznie manualna. Sprawa wygląda następująco – łączymy się ze sobą w swego rodzaju pokojach, które można blokować, hasłować i robić cuda-wianki… i gramy!

Mój pierwszy wybór (choć baza gier jest przepastna) padł na ukochane Battlestar Galactica: The Board Game. Do sprawnej, pełnej gry potrzeba jakieś 4-5 osób, może być więcej (do ośmiu bodaj), ale wtedy jedna tura trwa wieczność. O co w BSG chodzi? To karciano-planszowa gra, której celem dla ludzi jest (tak jak w FTL trochę) przetrwanie w przestrzeni kosmicznej, a dla ich wrogów – cylonów – doprowadzenie do porażki. Sprawa prosta? Problem w tym, że wśród grających przynajmniej jeden (a czasem nawet dwóch lub więcej) graczy jest właśnie cylonem… tylko zakonspirowanym. Cała sprawa opiera się na mądrym (albo nie mądrym, zależy do jakiej bramki strzelamy…) żonglowaniu zapasami i kartami, podejmowaniu trudnych decyzji, dochodzeniu do tego, kto być może jest zdrajcą etc. Wciąga, bawi i pojawia się psychoza, bo nie wiadomo, kto kopie pod nami dołek.

Oczywiście, Vassal pozwala na grę w przeróżne tytuły, choć ja prymarnie szukam ludzi do tej konkretnej gry. Jeśli kogoś zainteresowałem, uderzajcie na fejsie (bo też tam to wrzucę, w grupie gikzowej), albo na PW. Wybierzemy jakiś termin, wbijemy na teamspeaka i dla bardziej zielonych w tę grę będzie tutorial. Anyway, polecam cały ten silnik, bo fajna sprawa i fajna inicjatywa.

Tu Impreator Nitek, Nitek, łowca. Na streamie padła też propozycja grania w Battlefielda 3. Wypada, że albo jutro, albo w czwartek. Wieczorem. Battlefield 3. Imperator Nitek. Zapamiętać.

Dodaj komentarz42 myśli nt. „Gramy razem (nietypowo)

  1. powazny_sam

    Na karcianki się nie piszę ale w Beefa jak już wspomniałem chciałbym z wami zagrać. Tyle że jestem noobem więc mam pytanie – jako że to jest PvP to będziem grać drużynowy deathmatch czy jak ? A wtedy komunikacja jest “wspólna” czy każdy team ma swój pokój na TS?

  2. SzalonyBlazen

    Ja reflektuję na jedno i na drugie (będę kolejnym ruchomym celem do odstrzelenia ;P ) ale dopiero od przyszłego tygodnia gdyż od jutra w delegacji 😀 Więc mam nadzieję że nie wymiękniecie po pierwszych rozgrywkach, będzie miło i rozkosznie 😛 i granie razem potrwa to trochę dłużej 😉

Powrót do artykułu