Dreamfall: Chapters ukaże się w formie epizodycznej

Mindestens dnia 28 czerwca, 2014 o 10:24    3 

Pierwsza z pięciu ksiąg jesienią.

Ragnar Tørnquist poinformował kickstarterowiczów w ostatniej aktualizacji odnośnie Dreamfall: Chapters, że po wielu dyskusjach i rozważaniach na ten temat, gra ukaże się w postaci pięciu epizodów (ksiąg). Pierwszy z nich, zatytułowany Reborn, miałby ukazać się jeszcze jesienią tego roku – prawdopodobnie przed końcem listopada.

Season pass będzie do nabycia za pomocą Steam, GOG, Humble Store oraz poprzez stronę twórców, a platformy docelowe to PC, Mac oraz Linux. Odstęp pomiędzy ukazywaniem się kolejnych epizodów nie jest jeszcze znany i miałby zależeć m.in. od ilości zaplanowanej zawartości czy bugów, jednak zamierzają przyjąć “agresywny harmonogram wydawniczy”, czyli raczej przyjmą strategię zbliżoną do Telltale Games, niż Cardboard Computer ;).

Gdy osiem lat temu kreślono pierwsze szkice, kontynuacja miała właśnie formę epizodyczną (zakładam, że pod wpływem ówczesnych eksperymentów Telltale Games) i nosiła nazwę Dreamfall: Chapters. Kiedy w 2012 powrócono do jej pomysłu, pierwszą decyzją była rezygnacja z fragmentarycznego publikowania całości, zachowując jednak główne wątki, strukturę gry oraz jej tytuł.

Proces twórczy jest jednak nieprzewidywalny, a opowiadana przez nas historia okazała się dłuższa i bardziej ambitna, niż kiedy wyobrażaliśmy ją sobie po raz pierwszy. Nie byliśmy zdolni ukończyć ją w czasie, jaki narzuciliśmy sobie półtora roku temu, dlatego musieliśmy przyjrzeć się krytycznym okiem harmonogramowi prac oraz budżetowi.
/
The creative process is unpredictable, however, and the story we’re telling has turned out to be bigger and more ambitious than first envisioned. We’re not on track to meet the release date we estimated a year and a half ago, and we’ve had to take a long, hard look at our schedule and budget.

Stąd Red Thread Games wraca także i do koncepcji tego, jak gra miała się pierwotnie ukazać. Najwyraźniej wysokobudżetowe przygodówki (niestety, “wysokobudżetowe” jedynie w odniesieniu do innych ukazujących się przygodówek) cannot into initial funding from Kickstarter, co nie powinno szczególnie dziwić w branży, gdzie przekraczanie budżetu oraz niedotrzymywanie terminów to codzienność. Grunt, żeby powychodziły i nie były słabe.

Odniesiono się również do The Longest Journey Home, które miałoby być point & clickową kontynuacją linii fabularnej April (i jeśli nic się nie zmieniło przez piętnaście miesięcy od kampanii KS Chapters, kończyć ją) – gdyby udało się przekroczyć wstępnie zakładane wyniki sprzedaży związane z nową odsłoną Dreamfall, RTG chciałoby rozpocząć fazę preprodukcji w połowie przyszłego roku.

Natomiast co do Draugen, innej gry, nad którą obecnie pracują, zapewniono, że budżety oraz zasoby są oddzielne, stąd najnowsze ogłoszenie nic nie zmienia – tytuł nadal znajduje się w preprodukcji i jeśli obejdzie się bez dodatkowych komplikacji, ukaże się gdzieś w przyszłym roku.

—————————

Dla głodnych dodatkowych informacji przeklejam fragment SPAM-u odnośnie sytuacji politycznej Europolis w początkach Dreamfall: Chapters:

Gdy podejmujemy na nowo opowieść Zoë, która wybudziła się po rocznej śpiączce, nie tylko wykonuje teraz nowy zawód – jeden z dwóch, zależnie od wyboru podjętego na wczesnym etapie gry – lecz udziela się również jako wolontariuszka w kampanii wyborczej do Parlamentu Europolis.

Czterech głównych kandydatów rywalizuje o kontrolę nad Parlamentem i stanowisko kanclerza, najwyższy urząd miasta-państwa. Reprezentując cztery największe ugrupowania polityczne, są to:

Dieter Gross, obecnie urzędujący kanclerz oraz przywódca Sojuszu Europejskich Demokratów na Rzecz Wolności i Swobody, partii sprawującej władzę od pięciu lat. Sojusz – nazywany też „Niebieskimi” – był zaangażowany w kilka skandali, łącznie z korupcją oraz opłacaniem się korporacjom. Przy najniższym poparciu w historii, Gross jest pewnym kandydatem do utraty stanowiska w nadchodzących wyborach.

000f5b4a8ea765497a52ad2aec75bcc7_large

Konstantin Wolf to wielka niewiadoma. Wolf jest założycielem i liderem Europejskiego Świtu, nacjonalistycznej partii, która przyrzekła odbudować „starą Europę”: Kontynent dobrobytu pozbawiony korporacyjnej wszechwładzy w starych granicach przywróconych między państwami. Partia popiera pełną ekonomiczną samowystarczalność oraz segregację rasową pod hasłem „Europy dla Europejczyków” – mierząc wprost w zranione serce niezadowolonych mas. Wolf jest prawicowym populistą oraz charyzmatycznym mówcą, który umiejętnie zbudował wokół siebie imponującą fasadę kłamstw przyciągającą tłumy. Wielu przewiduje (i obawia się), że Wolf z Europejskim Świtem zdobędą Parlament w następnych wyborach.

c5493aa64db24326edd9495aeacc4f60_large

Po drugiej stronie politycznego spektrum znajduje się Marta Ribas oraz Manifest. Podzielonym partyjkom marksistowskim Europolis w końcu udało się połączyć pod jednym sztandarem, a obecnie ich aktywność przejawia się głównie licznymi demonstracjami. Wymierzone są przeciw kontrolowanym przez Syndykat siłom militarno-policyjnym EYE, korporacjom oraz nasilającym się tendencjom nacjonalistycznym, prowadzącymi do wzrostu liczby sympatyków Europejskiego Świtu. Przezwisko nadane przez nich Konstantinowi Wolfowi – „Kaiser Konstantin” – stało się hasłem jednoczącym sympatyków lewicy. Niewielu daje Manifestowi szanse w wyborach, jednak swymi działaniami udaje mu się naruszyć status quo, co być może jest jego głównym celem.

9264be2827ad80406addb702cc3be0bf_large

I wreszcie, Lea Umińska, kandydatka wspierana przez Zoë. Umińska reprezentuje socjaldemokratyczną Partię Jedności, która obok Europejskiego Zmierzchu Wolfa cieszy się największym społecznym poparciem, reprezentując bardziej umiarkowane oraz liberalne podejście. Partia Jedności jest jednak często krytykowana za zbytnią polityczną uległość i ciągłe zmiany w linii programowej pod wpływem sondaży, medialnych sensacji czy niezadowolenia opinii publicznej.40f4b880447587ff5de86ece2d077f44_large

Wspomniany wcześniej Syndykat to organizacja powołana przez korporacje, by dochować nad nimi pieczy – dogląda ulic przy pomocy wszechobecnych sił EYE. Żołnierze w pancerzach bojowych, drony i statki powietrzne, a także miliony kamer oraz satelity zapewniają Syndykatowi (zwanemu też Zaibatsu), że ma swoje oczy wszędzie. Większość uważa, że zamiast pilnować korporacji, Syndykat im służy… a jemu z kolei rządy.

Wraz ze zbliżającym się dniem wyborów, atmosfera się zagęszcza: Demonstracje odbywają się w różnych częściach miasta, w wyniku czego EYE tworzy kolejne punkty kontrolne i nasila inwigilację, oskarżając radykalne siły polityczne o sprowadzanie niebezpieczeństwa na ulice. Transport między sektorami miasta staje się coraz trudniejszy, a napięcia rosną.

Dodaj komentarz3 myśli nt. „Dreamfall: Chapters ukaże się w formie epizodycznej

  1. Mindestens Autor tekstu

   @mokraTrawa

   We will announce the release date for Book Two soon after the release of Book One, and we will work very hard to keep the wait between books as brief as possible. Book Two is already in alpha, and Book Three isn’t far behind.

   [i dalej, już w Q&A]

   When will each book be available?
   Book One is coming out this autumn. We don’t know yet how long the wait will be between subsequent books — that depends on a complex mix of content, code, quality and bugs — but we’re planning an aggressive release schedule.

   Dorzuciłem zdanie odnośnie do głównego tekstu w takim razie.

Powrót do artykułu