Darkest Dungeon – kochanie, wróciłem!

Nitek dnia 20 stycznia, 2016 o 12:19    49 

Cóż to był za powrót. Pełen emocji, stresu i wszelkich potworności, których gra nie wyzbyła się podczas dojrzewania we wczesnym dostępie. Co ja zresztą będę mówił, zobaczcie sami.

I nie ma tu żadnych udogodnień, a gra mimo moich skromnych, już 86h, dalej potrafi zaskoczyć i wprowadzić szeroką depresję przeplataną ze smutkiem i pożogą mentalną. Za mało przysiedziałem, by zauważyć wszystkie dogodności jakie nastąpiły po premierze, choć kto chętny, zawsze może przeczytać ostatnie patch note’y. Wiem tyle, że na bułę z ekspertami na czacie, jestem w stanie Ci pomóc wędrowcze.

Jestem w stanie Ci pomóc nie umrzeć w tutorialu. I może kawałek dalej jeszcze też.

Dodaj komentarz49 myśli nt. „Darkest Dungeon – kochanie, wróciłem!

 1. thewhitestar

  Cisnę od wczoraj ostro! Super gra!

  Tylko jestem zawiedziony polonizacją. A raczej jej brakiem we filmikach, tutaj na napisy liczyłem najbardziej. Bo ogólnie jak czegokolwiek podczas gry nie rozumiałem to bez problemu sprawdzałem sobie w siakimś translatorku, ale co ten lektor gada przykładowo w intro to… no ogółem zrozumiałem, ale ze szczegółem już ciężko…

  1. PeteScorpio

   @Zwirbaum

   Tak na dobrą sprawę Plague Doctor jest tak samo dobra na trzecim jak i na czwartym miejscu w szyku. To samo dotyczy Vestalki, którą Nitek umieścił na trzecim slocie, więc te dwie bohaterki mogą się wzajemnie wymieniać miejscami 3 i 4. Kuń błędu nie popełnił – 86h FTW! 😉

       1. Nitek Autor tekstu De Kuń

        @Zwirbaum

        mam alergię na propozycję tej jedynej i właściwej konkretnej drogi rozgrywki jaką należałoby obrać według innych, zamiast braku akceptacji cudzych odmiennych decyzji.Powyższe nie brzmi jak żarcik, ale jak moje ulubione “graj w grę jak się powinno kurwo z jutuba”. W mój jedyny słuszny sposób.
        Reaguję na to jak jeż na psa.
        Also działać, działa, więc być może jak kiedyś będziesz zmuszony do wystawienia doktora na czwarty slot, teraz będziesz wiedział, że da się i tak : )

       2. Zwirbaum

        @Nitek

        Dobra to dam taki wielki disclaimer – do niczego nie zmuszam, nie jestem wulgarny, i akceptuję odmienne decyzję.

        Zobaczyłem na tytuł filmiku: porady, jak grać itd. to postanowiłem rzucić poradę odnośnie ustawienia Plague Doctora. Tyle i aż tyle. Jeśli uznałeś to że to jest wymuszenie wraz z rzuceniem inwektywą to było niewłaściwe odebranie mojego zamiaru 🙂

        Pozdrawiam 🙂

       3. Nitek Autor tekstu De Kuń

        @Zwirbaum

        Przyzwyczaiłem się do takiego ustawienia. Jeśli włączysz sobie filmiki z 2015 zobaczysz tam Vestalkę na trzecim slocie, Plague doctora na czwartym. Można powiedzieć, że gram tak od zawsze i wypracowałem sobie jakieś tam zachowania takim składem. Czasem zaś ułożenie ciężko zmienić, jak zestawi skilli zawsze używanych w jakichś rpg. No bo jednak może grać się ciut inaczej.
        Więc dla mnie “powinno” to bardziej “może też”, a samo “powinno” sugeruje, że robię coś źle, nie po prostu inaczej, a na to mam alergię ; )

 2. thewhitestar

  Trzy pytania
  1. Idzie rozbroić pułapkę jeżeli jej wcześniej nie wyskautuję? Dam sobie paznokcie obciąć że wiele miesięcy temu można je było zauważyć i kliknąć w celu rozbrojenia, a teraz tylko te wyskautowane, a w resztę zwyczajnie trzeba wpaść…
  2. Jak wchodzić do ukrytych pomieszczeń? Czy też tylko pod warunkiem że się wcześniej uda wyskautować?
  3. Czy jest jakikolwiek sens testować różne przedmioty na interaktywnych znajdźkach, jeżeli już wiemy że X na Y działa pozytywnie? Przykładowo wiem że antivenom użyty na pniu drzewa daje loot, ale czy jest szansa że cokolwiek innego użyte na pniu również da pozytywny efekt?

 3. jediwolf

  Kolejne pytania:
  1. Jak nam zostają itemy w plecaku to po ukończeniu dungeona są z automatu sprzedawane. A co z trinketami? Zostają czy też się sprzedają?
  2. Jest możliwość zwiększenia “plecka” czyli dodania dodatkowych slotów na szpej?
  3. Postacie levelują, bo już nie pamiętam? Jak tak to jakie staty rosną poza perkami fajnymi/niefajnymi?
  4. Co z bronią i pancerzem? Jedna przypisana na całą grę i można buffować w kuźni? Czy można coś zdobyć w trakcie?

  1. Zwirbaum

   @jediwolf

   1. Trinkety zostają, Shift-LPM w mieście na ekranie trinketów i możesz je sprzedawać, lub rozdawać ekipie według widzimisię.
   2. Nie ma możliwości zwiększenia rozmiarów plecaka.
   3. Postacie levelują; jak dobrze pamiętam same levele pozwalają kupować wyższe poziomy umiejętności; broni, pancerza, oraz wpływają na mechanikę stresu w porównaniu z poziomem lochu, oraz to czy można czy nie udać się do danego loszku (postaci na 3+ nie pójdą do lochu 1-3.). Do tego zwiększa im się +10% resist na wszystko za każdy poziom, poza death blow IIRC.
   4. Jedna broń i pancerz przypisana na całą grę, ulepszasz w kuźni. Nie ma losowości i nie ma modyfikowania. Wyższy poziom broni/pancerza lepszy od poprzedniego.

 4. aihS Webmajster

  Pewnie nie miał quicksave’a 😀

  Stuknęło mi +30h w weekend. Nie wiem nawet kiedy. Może to dziury w pamięci z braku snu 😉 Z początku gra wydaje się sporo łatwiejsza, ale po wejściu na poziomy 4/5 wraca stare dobre DD. Zrobienie tej gry w 99 tygodni na acziwment i ng+ będzie szalenie wymagające.

  Zaliczyłem już 3/4 wipe na świńskim królu, 8-funtówce i Shamblerze (tu zabiła mnie chciwość, ludzi się zastąpi ale te epickie trinkety :cry:)

  spoiler odnośnie Shamblera Pokaż
   1. aihS Webmajster

    @Zwirbaum

    On daje dowolne Ancestrale czy tylko te “słabsze”? Do tej pory dropnął mi 3-4 razy tylko takie po 3750g, nie żeby były złe, ale fakt faktem za 7000g jeszcze się nie trafił 😛 Na początku w EA itemy były bardzo słabe, potem niby je zbuffowali, ale szczerze mówiąc nadal uncommony/rare’y są moim zdaniem lepsze od większości Ancestrali więc te najczęściej służą mi jako amelinium do skupu 🙁

Powrót do artykułu